1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jaki jest realny wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie i długość życia człowieka?

Jaki jest realny wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie i długość życia człowieka?

22 sierpnia 2018 roku zostały opublikowane badania przedstawiające wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie i długość życia człowieka. Jak się można domyślić, wyniki nie są zbyt optymistyczne.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

“To pierwsze badanie, w którym oceniono wpływ zanieczyszczenia pyłami o wielkości mniejszej niż 2,5 mikrometra (PM2,5) na oczekiwaną długość życia ludzi w przeliczeniu na kraj” – podaje ScienceNews. Okazuje się, że zanieczyszczone powietrze, jakim obecnie oddychamy, obniża średnio na całym świecie długość życia o jeden rok. Przykładowo mieszkańcy Stanów Zjednoczonych żyją krócej o 4 miesiące, mieszkańcy Indii o półtora roku, a Egipcjanie o prawie 2 lata.

Naukowcy ocenili także, jaka mogłaby zajść zmiana długości życia, gdyby ograniczono zanieczyszczenie powietrza zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. Zmniejszenie ilości PM 2,5 do 10 mikrogramów na metr sześcienny powietrza przedłużyłoby długość życia o 6 miesięcy.

W Egipcie średnia długość życia zwiększyłaby się o 1,3 roku, Chińczycy żyliby dłużej o 9 miesięcy. W Indiach ograniczenie zanieczyszczenia powietrza do wytycznych WHO mogłoby wydłużyć życie nawet o 20%, donosi ScienceNews.

Z ostatniego raportu Komisji Europejskiej wynika, że smog w roku 2017 kosztował Polaków 26 miliardów euro. Część tej kwoty została przeznaczona między innymi na leczenie chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem. Powinniśmy zadbać o czyste powietrze poprzez obniżanie emisji pyłów, które oprócz szkodliwego wpływu na nasze zdrowie i życie, niosą negatywne konsekwencje z ekonomicznego punktu widzenia.

źródło: ecowatch

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.