Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Warszawa będzie odzyskiwać ciepło ze ścieków dla mieszkańców miasta

Warszawa będzie odzyskiwać ciepło ze ścieków dla mieszkańców miasta

Warszawa będzie odzyskiwać ciepło ze ścieków dla mieszkańców miasta

Wodociągi Warszawskie podpisały umowę z PGNiG TERMIKA S.A, która zakłada współpracę w zakresie odzysku ciepła ze ścieków i wykorzystania go na potrzeby mieszkańców miasta. Jakie korzyści płyną z wykorzystania ciepła odpadowego?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ciepło ze ścieków dla Warszawiaków

Pierwszy etap umowy między spółkami to przygotowanie analiz mających za zadanie zweryfikować uwarunkowania ewentualnego przyszłego przedsięwzięcia. Następnie, w przypadku pomyślnych wyników prac, docelowo zakłada się zabudowę pomp ciepła wykorzystujących ciepło odpadowe ścieków komunalnych z sieci kanalizacyjnej oraz w oczyszczalniach ścieków:

  • Czajka”,
  • „Południe”,
  • „Pruszków”,
  • a także Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych.

Być może także woda z oczyszczonych ścieków wykorzystana będzie jako woda technologiczna w obiektach należących do PGNiG TERMIKA.

W naszej działalności dążymy do zrównoważonego rozwoju poprzez między innymi realizację inwestycji, które przeciwdziałają zmianom klimatu, wpisują się w kierunkowe globalne i unijne rozwiązania środowiskowe, tym samym bezpiecznie i stabilnie wpływają na jakości życia mieszkańców naszej stołecznej społecznościmówi Marek Smółka, rzecznik prasowy Wodociągów Warszawskich.

Jakie korzyści przyniesie ta inwestycja dla stolicy?

Ciepło odpadowe dla mieszkańców stolicy

Odzyskiwanie energii ze ścieków jest przykładem zastosowania tzw. ciepła odpadowego, czyli niewykorzystanej energii powstającej przy okazji innych procesów. Takie rozwiązanie przynosi same korzyści, m.in. zmniejsza zależność miejskiej sieci ciepłowniczej od innych źródeł energii, w tym szkodliwych dla środowiska paliw kopalnych.

Szczególnie w ostatnich latach kładziemy nacisk na osiągnięcie efektywności w zakresie Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Rozwijanie współpracy z partnerami z firm odpowiedzialnych za publiczne usługi uznajemy za kierunek dziś konieczny i właściwy.

Jest to też ważne, gdy mówimy o odnawialnych źródłach energii i uniezależnianiu się od tzw. energii „brudnej”. Interesują nas sensowne, dobre dla środowiska i ludzi projekty, w ten sposób wpisujemy się także w kierunkowe rozwiązania naszego właściciela, m.st. Warszawykontynuuje Smółka.

Podpisana umowa jest o tyle istotna, że PGNIG TERMIKA, to główny wytwórca ciepła na potrzeby warszawskiego systemu ciepłowniczego oraz systemu ciepłowniczego zasilającego Pruszków, Piastów i Michałowice. Wszystkie działania na rzecz dywersyfikacji stołecznego systemu energetycznego są na wagę złota. 

Niestety wciąż większość energii dla miasta jeszcze przez długi czas pochodzić będzie ze spalania paliw kopalnych.

W naszym podejściu do modernizacji czy transformacji energetycznej bierzemy pod uwagę wyzwania, z jakimi mierzy się polskie ciepłownictwo, zwłaszcza w kontekście europejskiej wizji polityki klimatycznej. To doskonale widać w Termice, gdzie zarządzamy dwoma największymi elektrociepłowniami w Unii Europejskiej.

Musimy w związku z tym pamiętać, że naszym głównym obowiązkiem jest utrzymywanie stabilnych źródeł wytwórczych i jeszcze przez długi czas podstawowymi paliwami zasilającymi nasze jednostki będą węgiel i gaz
Paweł Przychodzeń, wiceprezes PGNiG TERMIKA SA Grupa Orlen.

PGNiG TERMIKA pracuje ponadto nad rozwiązaniami pozwalającymi na magazynowanie energii, biogazu i wodoru. Z Wodociągami Warszawskimi w kwestii odzysku ciepła ze ścieków współpracuje też Veolia Energia.

Na wykorzystanie ciepła odpadowego decyduje się więcej polskich miast. Wielkoskalowe pompy ciepła zasilą także m.in. Kraków oraz Poznań.

Wielkie pompy ciepła w polskich miastach

Duże pompy ciepła to nowy trend, który opanowuje polskie miasta. Wielkoskalowe pompy, których moc sięga od 5 do 16 MW, zasilą Wrocław, Poznań i Kraków. We Wrocławiu pompa otrzymała nawet przydomek – Wrompa dostarczy do 5% rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście.

Krakowska elektrociepłownia zawarła umowę, na mocy której w Krakowie mają powstać w przyszłości wielkoskalowe pompy ciepła. Na czym polega technologia odzyskiwania ciepła ze ścieków, która może zasilić drugie największe miasto w Polsce?

Poznań zasilą wielkoskalowe pompy ciepła i energia ze ścieków. To efekt umowy podpisanej przez Urząd Miasta z Veolią i firmą Aquanet. To kolejny, obok “wielkiego termosu”, projekt zasilający stolicę Wielkopolski. Na jakie technologie stawia Poznań, żeby osiągnąć niezależność energetyczną?

źródło: Wodociągi Warszawskie, PGE Termika, zdj.główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.