Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

We Wrocławiu powstanie Wrompa – największa w Polsce pompa do pozyskiwania energii ze ścieków

We Wrocławiu powstanie Wrompa - największa w Polsce pompa do pozyskiwania energii ze ścieków

We Wrocławiu powstanie Wrompa – największa w Polsce pompa do pozyskiwania energii ze ścieków

We Wrocławiu powstanie Wrompa – największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków. Koszt inwestycji wraz z przyłączem wyniesie aż 82 mln złotych,  skala inwestycji jest zatem imponująca. Kiedy Wrompa rozpocznie pracę i dostarczy pierwszą zieloną energię dla mieszkańców Wrocławia?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wrompa

Wrompa – bo taką nazwę będzie nosić wrocławska pompa – zostanie zbudowana na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Po uruchomieniu w 2024 roku dostarczy do 5% rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście i stanowić będzie pierwszy element nowoczesnego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu. Projekt realizowany jest przez firmę Fortum we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji.

Rozpoczynamy inwestycję w największą systemową pompę ciepła w Polsce. Nowe źródło zasili sieć ciepłowniczą we Wrocławiu. To pierwszy krok w kierunku zazieleniania ciepła dla miasta. Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia mówi Piotr Górnik, prezes Fortum.

Wrompa z systemem ciepłowniczym zostanie połączona siecią o długości kilometra i średnicy pół metra. Inwestycja rozpocznie się w styczniu 2023 roku od budowy przyłącza. Co wiemy o planowanych działaniach związanych z projektem?

Największa pompa ciepła w Polsce

Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest już w marcu 2023 roku. Zgodnie z harmonogramem uruchomienie inwestycji nastąpi w kwietniu 2024 roku. Inwestycja o wartości 82 mln złotych uzyskała dofinansowanie w formie dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w kwocie 18 mln złotych. Budżet państwa udzielił dotacji rzędu 3 mln złotych.

Wykorzystanie ścieków nieoczyszczonych jako źródła ciepła dla tak dużego miejskiego systemu ciepłowniczego to krok w jeszcze lepszą przyszłość Wrocławia oraz istotny element strategii Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji mówi Witold Ziomek prezes Zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu

Wielkoskalowa pompa ciepła okaże się bardzo przydatna w transformacji energetycznej miasta.

Dzięki wykorzystaniu pompy ciepła zmniejszone zostanie zużycie paliw kopalnych, klasycznego źródła energii do produkcji ciepła. To niezwykle istotne w czasach kryzysu energetycznego z jakim obecnie się mierzymy. Dodatkowo wtórne wykorzystanie ścieków bezpośrednio wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju oraz w Gospodarkę Obiegu Zamkniętego. Receptą na sukces wrocławskiego projektu jest dobra współpraca MPWiK z Fortum. Myślimy nie tylko o tym, żeby mieszkańcom Wrocławia żyło się dobrze tu i teraz, ale dbamy także o komfort przyszłych pokoleńdodaje Witold Ziomek

Wrocławski system ciepłowniczy oparty jest w 100% na spalaniu węgla, zatem wymaga fundamentalnych zmian w kierunku dekarbonizacji. 

Transformacja i ciepło odpadowe

Oprócz zmiany paliw ważnym elementem procesów dekarbonizacyjnych jest wykorzystanie ciepła odpadowego, które powstaje m.in. w procesach produkcyjnych i w serwerowniach. Można je także odzyskiwać ze ścieków miejskich, tak jak w przypadku Wrompy. Ogólnie rzecz biorąc, ciepło odpadowe to niewykorzystywana energia powstająca przy okazji innych procesów.

We Wrocławiu dzięki zastosowaniu pompy ciepła zasilanej energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla o 364 tysiące GJ rocznie. Pozwoli to na uniknięcie emisji niemal 35 tysięcy ton CO2 oraz innych szkodliwych substancji, takich jak SO2, NOx i niebezpiecznych pyłów.  

Projekt pompy ciepła we Wrocławiu to pierwsze odnawialne źródło w systemie ciepłowniczym dla miasta i zarazem początek drogi do odejścia od węgla w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian. Rosnąca liczba mieszkańców przyłączających się do ciepła sieciowego to także dobra metoda walki ze smogiem. Każde ekologiczne źródło ciepła w sieci sprawia, że miejskie systemy ciepłownicze stają się bardziej przyjazne dla środowiska.

Trzymam kciuki za realizację projektu i liczę na to, że takich prośrodowiskowych projektów we wrocławskiej przestrzeni miejskiej będzie powstawało więcejpowiedział Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Ciekawe instalacje wykorzystujące ciepło odpadowe powstają także w Skandynawii i na północy Europy. Podobne systemy pomp ciepła działają w Norwegii w Oslo, w dzielnicy Skoyen oraz w Finlandii, w dzielnicy Suomenoja w Espoo. W norweskim mieście Trondheim powstał wyjątkowy budynek, który magazynuje ciepło odpadowe w postaci trzech ton płynnego organicznego wosku.

W mieście Kankaanpää w zachodniej Finlandii w podobnej technologii powstał z kolei pierwszy na świecie piaskowy magazyn ciepła.

źródło: Forum, zdj. główne (poglądowe): Canva, 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.