Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa farma fotowoltaiczna w Europie zapewni energię dla 370 tys. gospodarstw domowych

Największa farma fotowoltaiczna w Europie zapewni energię dla 370 tys. gospodarstw domowych

Największa farma fotowoltaiczna w Europie zapewni energię dla 370 tys. gospodarstw domowych

Największa farma fotowoltaiczna w Europie o imponującej mocy 1044 MW zostanie otwarta już w 2025 roku. Elektrownia słoneczna zapewni czystą energię dla ponad 370 tys. gospodarstw domowych. Gdzie powstanie?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Największa farma fotowoltaiczna w Europie

Największa farma fotowoltaiczna w Europie powstanie w w okręgu Arad zachodniej Rumunii.

Największa farma fotowoltaiczna w Europie zapewni energię dla 370 tys. gospodarstw domowych
Okręg Arad w Rumunii, źródło: Google Maps

Innowacyjny projekt umożliwi integrację instalacji z działalnością rolniczą, taką jak wypas owiec i pszczelarstwo. Za inwestycję odpowiedzialna jest spółka Rezolv Energy, należąca do globalnego inwestora Actis.

– Wkraczamy w nową erę energii odnawialnej w Europie. Projekty takie jak ten dadzą nam dużą skalę możliwości dostarczania wysoce konkurencyjnej, niesubsydiowanej i czystej energii w stabilnej cenie dla użytkowników przemysłowych i komercyjnych. Projekt wniesie również znaczący wkład w realizację celów Europy, jakimi są zwiększenie niezależności energetycznej i zmniejszenie emisji netto do zera powiedział Jim Campion, dyrektor generalny Rezolv Energy.

Elektrownia złożona będzie z ok. 1,6 miliona paneli słonecznych. Przy średniej rocznej produkcji energii wynoszącej około 1,5 miliona MWh szacuje się, że elektrownia będzie w stanie zapewnić czystą energię ponad 370 tys. gospodarstw domowych. Energia będzie sprzedawana odbiorcom komercyjnym i przemysłowym na podstawie długoterminowych umów na zakup energii.

Rumunia inwestuje w fotowoltaikę

Projekt zostanie podłączony do linii wysokiego napięcia 400 kV. Dodatkowo elektrownia wyposażona zostanie w system magazynowania energii o mocy 135 MW, który umożliwi dostarczanie energii elektrycznej przez dodatkowe cztery godziny. Magazyn energii pozwoli także na odciążenie linii wysokiego napięcia i do pewnego stopnia ograniczy problemy wynikającego z okresowych wahań w dostawach energii odnawialnej. Systemy tego typu stają się już powoli standardem w wielkoskalowych elektrowniach słonecznych

Projekt zapewni dużą liczbę nowych miejsc pracy w regionie. Na potrzeby budowy na okres dwóch lat zatrudnienie znajdzie co najmniej 500 pełnoetatowych pracowników. Jak przekonuje wykonawca, potrzebni będa zarówno specjaliści od montażu, jak i wykwalifikowani inżynierowie. Po zakończeniu budowy na czas eksploatacji farmy utrzymanych zostanie 30 pełnych etatów. 

W ramach konstrukcji farmy jak i towarzyszących temu działań, Rumuni przeprowadzą ponadto programy szkoleniowe i warsztaty dla lokalnych społeczności. Duże znaczenie w projekcie odgrywać będzie dostosowanie inwestycji do lokalnych uwarunkowań.

W zgodzie ze środowiskiem

Znaczna część gruntów rolnych o niskiej jakości zostanie przekształcona w pastwiska w zgodzie ze standardami ESG. Administrowaniem zielenią na terenie farmy zajmą się owce. Zwierzęta w czasie wypasów kontrolować będą wysokość roślinności, tak aby nie wpływała na pracę paneli słonecznych. 

Ostatnie badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że takie podejście ma liczne zalety. Odpowiedni montaż instalacji umożliwia takie same korzyści z wypasu na farmach słonecznych, jak w przypadku otwartych pastwisk. Projekt budowy farmy obejmie również pszczelarstwo i inne środki zwiększające bioróżnorodność.

Badania przeprowadzone przez ekspertów i ekspertki Uniwersytetu w Lancaster sugerują, że najlepszym rozwiązaniem jest zasiewanie terenów farm fotowoltaicznych roślinami polnymi. Powstałe łąki kwietne mogą przyciągać zapylaczy, zwiększając ich liczbę nawet w promieniu 1 km. To spora nadzieja również dla rolników, których plony zależą od pracy wykonywanych przez pszczoły, trzmiele i inne owady. 

Łąki fotowoltaiczne mogą okazać się istotne dla utrzymania bioróżnorodność. Pierwsze próby wdrożenia projektu udowodniły, że wokół farm otoczonych przez polną roślinność pojawiło się aż 4 razy więcej pszczół niż w przypadku elektrowni położonych na trawie darniowej. Inwestowanie w takie rozwiązania powinno być obowiązującym trendem przy budowie wielkoskalowych elektrowni słonecznych. Projektów tego typu powstaje coraz więcej, zwiększa się zatem również ich wpływ na środowisko.

Największą farmą fotowoltaiczną w Polsce i w naszej części Europy jest zbudowana przez Respect Energy elektrownia Zwartowo.

źródło: act.is, frontiersin.org, zdj. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.