Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa hybrydowa elektrownia OZE z magazynem energii w Ameryce Północnej

Największa hybrydowa elektrownia OZE z magazynem energii w Ameryce Północnej

W Oregonie powstała największa hybrydowa elektrownia odnawialnej energii w kraju. Wheatridge Renewable Energy Facility to projekt, który łączy w sobie magazyn energii, farmę wiatrową i słoneczną. Masywne baterie litowe będą przechowywać do 120 MW energii wytwarzanej przez farmę wiatrową o mocy 300 MW i farmę słoneczną o mocy 50MW.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Triada zielonej energii

Inauguracja elektrowni odbyła się pod koniec września 2022 roku. Została zbudowana przez NextEra Energy Resources na użytek przedsiębiorstwa Portland General Electric. Jest to czwarty (po Grand Ridge w Illinois, Northwest Ohio Wind w Ohio i Jersey-Atlantic Wind Farm w New Jersey) i największy projekt hybrydowy w Stanach Zjednoczonych. Obejmuje farmę wiatrową o mocy 300 MW, farmę słoneczną o mocy 50 MW i baterię 30 MW. Bateria wystarczy na cztery godziny. Przy maksymalnej mocy zakład będzie wytwarzał ponad połowę energii wytworzonej przez ostatnią elektrownię węglową w Oregonie, która została niedawno zburzona i pomoże zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną około 100 000 domów.

– Ten projekt odgrywa dużą rolę w osiągnięciu naszego celu, jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych z energii dostarczanej klientom o co najmniej 80% do 2030 roku. PGE jest właścicielem i operatorem tego nowego obiektu we współpracy z NextEra Energy Resources PGE, łącząc siły przyspieszyć przejście Oregonu do czystej i niezawodnej przyszłościczytamy na stronie Portland General Electric.

Elektrownie hybrydowe

Elektrownie hybrydowe są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Umożliwiają bardziej stabilną produkcję energii dzięki wykorzystaniu różnych źródeł odnawialnych. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest połączenie elektrowni słonecznej i magazynu energii. Wykorzystanie wiatru daje dodatkowe korzyści. Wiatr i słońce dobrze ze sobą współpracują. Wiatr zwykle wieje mocniej w nocy, gdy nie pracują panele słoneczne, a słabnie w ciągu dnia, akurat gdy rośnie produkcja energii ze słońca. Baterie mogą uruchamiać się w czasie gdy OZE dostarczają mało energii oraz w okresach dużego zapotrzebowania konsumentów.

Farma wiatrowa i słoneczna nie muszą być w jednym miejscu, by działać wspólnie. Jednak takie rozwiązanie ma też dodatkowe korzyści. Łatwiej uzyskać jeden grunt pod dzierżawę niż kilka. Łatwiej też uzyskać zgodę na podłączenie. Potrzeba mniejszej liczby pracowników.

Redukcja emisji CO2

Dzięki projektowi Oregon może dostosować się do prawa stanowego z 2021 roku, które mówi, że główne przedsiębiorstwa energetyczne muszą zredukować emisje z wytwarzania energii elektrycznej o 100% do 2040 roku.

– Głęboko wierzę, że możemy przejść na 100% czyste źródła energii elektrycznej i jednocześnie stworzyć dobrze płatne miejsca pracy na wiejskich obszarach Oregonu. Pilność wprowadzenia projektów czystej energii do sieci nie może być bardziej oczywista. Ekstremalne upały, pożary, susze i zimowe burze – widzimy skutki zmian klimatycznych w Oregonie, które szczególnie dotykają obszary wiejskiemówi gubernator Kate Brown w portalu Inside Climate News.

Wheatbridge Renewable Energy Facility nie będzie długo cieszyć się mianem największej elektrowni hybrydowej w kraju. Na początku przyszłego roku w Oklahomie ma zostać uruchomiony projekt Skeleton Creek. Moc zainstalowana instalacji wyniesie 250 MW z generacji wiatrowej i 250 MW z farm słonecznych. Całości dopełni system magazynowania energii o mocy 200 MW.

źródło: insideclimatenews.org, energy-storage.news, portlandgeneral.com

zdjęcia: materiały prasowe Portland General Electric

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.