Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największy prywatny magazyn energii w Polsce. Przez dobę zasili nawet 150 000 domów

Największy prywatny magazyn energii w Polsce. Przez dobę zasili nawet 150 000 domów

Końcem lipca Columbus, dostawca usług z zakresu energii odnawialnej, ogłosił plan budowy przemysłowego magazynu energii o mocy 133 MW. Teraz firma poinformowała o nabyciu 100% udziałów w spółce, która uzyskała warunki przyłączenia na jego budowę.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Magazyn energii sposobem na stabilizację sieci

W Polsce mamy już ponad milion prosumentów, a przyłączanie nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych wpływa na nasz system elektroenergetyczny. Polskie sieci przesyłowe stają się przeciążone. Rozwój OZE w naszym kraju nie przyspieszy bez zdecydowanych inwestycji w sieci elektroenergetyczne i bez zmiany sposobu zarządzania nimi. Zanim to nastąpi potrzebujemy czegoś, co ustabilizuje sieć. Takim rozwiązaniem są magazyny energii.

Nie dziwi więc fakt, że kolejne firmy inwestują w budowę magazynów. Grupa PGE zapowiedziała, że zbuduje największy magazyn energii w Europie. Projekt ma na celu połączenie istniejącej Elektrowni Szczytowo-Pompowej w Żarnowcu o mocy 716 MW z Bateryjnym Magazynem Energii Elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 200 MW i pojemności ponad 820 MWh. TAURON natomiast przyłączył do swojej sieci niskiego napięcia przemysłowy magazyn energii w Ochotnicy Dolnej. Instalacja ma charakter pilotażowy, jej celem jest pokazanie wpływu magazynu na stabilizację pracy sieci elektroenergetycznej. 

Poza stabilizacją sieci, która jest tu kluczowa, budowa magazynów energii to szansa dla polskiej gospodarki. 26 tysięcy miejsc pracy, 69 mld zł wzrostu produkcji krajowej i 33 mld zł przyrostu wartości dodanej – takie efekty rozbudowy infrastruktury magazynów energii prognozuje raport przygotowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii.

Największy prywatny magazyn energii 

W lipcu firma Columbus zapowiedziała, że poprzez spółkę, do której posiada prawa, uzyskała warunki przyłączenia dla przemysłowego magazynu energii o mocy 133 MW oraz pojemności 532 MWh. Urządzenie ma być zlokalizowane w południowej części kraju. Pozwoli ono stabilizować sieć oraz zwiększy możliwości dla przyłączenia nowych źródeł OZE w tym regionie. Tego typu magazyn jest w stanie zasilić przez całą dobę nawet 150 000 domów.

Jesteśmy na drodze do realizacji naszego pierwszego wielkoskalowego magazynu energii. Co więcej, będzie to pierwsza tak duża prywatna inwestycja w naszym kraju, a w przyszłości planujemy kolejne. Przemysłowe magazyny energii to kluczowy element w budowie nowoczesnego i niezawodnego systemu energetycznego opartego o źródła OZE. To technologia niezbędna w stabilizowaniu sieci i zwiększaniu efektywności fotowoltaiki oraz innych odnawialnych źródeł energii. Liczę, że ten rynek będzie szybko się rozwijał  mówi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A. 

Teraz dowiadujemy się, że 17 sierpnia 2022 Columbus kupił spółkę posiadającą warunki przyłączeniowe. 

Wartość inwestycji jest szacowana na ok. 1 mld zł i będzie finansowana ze środków zewnętrznych. Realizacja przedsięwzięcia jest planowana na lata 2024-26. 

Niestety wciąż nie znamy dokładnej lokalizacji, technologii wykonania magazynu ani sposobu jego finansowania. 

źródło informacji i zdjęć: materiały prasowe Columbus

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.