Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Magazyny energii przyszłości to dwutlenek węgla? Baterie CO2 włoskiej firmy zebrały 11 mln $ inwestycji

Magazyny energii przyszłości to dwutlenek węgla? Baterie CO2 włoskiej firmy zebrały 11 mln $ inwestycji

Włoska firma Energy Dome zajmująca się magazynowaniem energii ogłosiła zakończenie zbiórki funduszy o wartości 11 mln dolarów. Jej celem jest wdrożenie pierwszej komercyjnie opłacalnej baterii CO2. Projekt powstanie na Sardynii we Włoszech. Zobacz, czy baterie CO2 to magazyny energii przyszłości.

BANER MOBILEB1
Reklama

Magazyny energii przyszłości

Jak w przyszłości wyglądać będzie magazynowanie odnawialnej energii wiatrowej i słonecznej? Włoski pomysł został ochrzczony mianem „Baterii CO2”. Magazyn będzie funkcjonował poprzez wykorzystywanie zmian stanu skupienia dwutlenku węgla. Tytułowa „kopuła” (ang. Energy Dome) to nadmuchiwany pojemnik na gaz atmosferyczny wypełniony CO2 w postaci gazowej.

Proponowana bateria CO2 o mocy 100 MWh mogłaby wspierać zwiększone wykorzystanie energii odnawialnej w miksie wytwórczym i zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na magazynowanie energii w sieciach elektrycznych. Firma zwraca uwagę, że jest to szybko rozwijający się segment rynku, który nie jest dobrze obsługiwany przez istniejące technologie akumulatorów. Co więcej, koszt 1 MWh takiej energii miałby wynieść mniej niż 100 dolarów, czyli stosunkowo niewiele.

Bateria CO2 – zasada działania

W planowanym przez startup magazynie dwutlenek węgla będzie poddawany ciśnieniu 70 barów. Poprzez ten proces gaz zamieni się w ciecz podgrzaną do 300 °C.

Następnie energia cieplna wytworzona z tej przemiany fazowej będzie kumulowana w „cegłach” z kwarcytu i śrutu stalowego, a ciekły CO2 będzie kierowany do zbiorników wykonanych ze stali i włókien węglowych

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Kiedy będziemy chcieli ponownie odzyskać energię z magazynu, ciecz zostanie podgrzana i rozprężona, co powoduje przemianę dwutlenku węgla w gaz. Energia powstała podczas rozprężania napędzi turbinę, dzięki czemu wytworzy się energia.

Proces ten ukazuje schemat na poniższym filmie:

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Bateria CO2 może być ładowana w ciągu dnia, kiedy dochodzi do nadwyżek energii słonecznej. Prąd zużywany będzie wieczorem lub w nocy, kiedy ilość słońca jest niewystarczająca.

Modułowe, skalowalne rozwiązanie do magazynowania energii ma pozwolić na dyspozycyjność wytwarzania energii słonecznej i wiatrowej przez 24 godziny na dobę. Akumulator ma zachować swoją wydajność przez 25 lat okres eksploatacji.

Chcesz wiedzieć więcej o nietypowych magazynach energii? Zobacz artykuł:

źródło: energydome.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.