Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Magazyny bazujące na skraplaniu CO2

Co2

Magazyny bazujące na skraplaniu CO2

Włosi są na dobrej drodze do zrewolucjonizowania energetyki na całym świecie. Powstał startup Energy Dome, który proponuje magazyn energii wykorzystujący przemiany fazowe dwutlenku węgla w ciecz i gaz.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Bateria CO2 

Włoski pomysł na magazyn energii został ochrzczony mianem „Baterii CO2”. Magazyn będzie funkcjonował poprzez wykorzystywanie zmian stanu skupienia dwutlenku węgla.

W planowanym przez startup magazynie dwutlenek węgla będzie poddawany ciśnieniu 70 barów. Poprzez ten proces zamieni się w ciecz podgrzaną do 300 stopni Celsjusza. Następnie energia cieplna wytworzona z tej przemiany fazowej będzie kumulowana w „cegłach” z kwarcytu i śrutu stalowego, a ciekły CO2 będzie kierowany do zbiorników wykonanych ze stali i włókien węglowych. 

Kiedy będziemy chcieli ponownie odzyskać energię z magazynu, ciecz zostanie podgrzana i rozprężona, co powoduje przemianę dwutlenku węgla w gaz. Energia powstała podczas  rozprężania napędzi turbinę, dzięki czemu wytworzy się energia.

Dwutlenek węgla kierowany jest  pod specjalną elastyczną kopułę, gdzie będzie czekał na ponowne użycie.

Cena i sprawność urządzenia

Sprawność jaką ma osiągnąć magazyn energii przyszłości oparty na przemianach fazowych Co2 ma znacznie przewyższać inne dostępne na ten moment rozwiązania. Będzie wahała się pomiędzy 75% a 80%. W rezultacie jeden m2 gazu przechowa 66,7 kWh.

Przewidywany koszt działania urządzenia wynosi 100 dolarów za przechowywanie 1 MWh energii. Startup deklaruje jednak, że planuje obniżyć koszty do 50-60 dolarów za MWh. Jest to bardzo tanie rozwiązanie w porównaniu do obecnie nie funkcjonujących urządzeń.

Najbliższe plany Energy Dome

Pierwszym celem startupu na 2022 rok jest budowa próbnego egzemplarzu magazynu energii. Prototyp ma mieścić energię o pojemności 4 MWh i mocy 2,5 MW.

Następnym planem jest zwiększenie pojemności do 200 MWh energii oraz mocy do 25 MW.

źródło: elektrowoz.pl, fot. unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.