Magazyny bazujące na skraplaniu CO2

Włosi są na dobrej drodze do zrewolucjonizowania energetyki na całym świecie. Powstał startup Energy Dome, który proponuje magazyn energii wykorzystujący przemiany fazowe dwutlenku węgla w ciecz i gaz.

Bateria CO2 

Włoski pomysł na magazyn energii został ochrzczony mianem „Baterii CO2”. Magazyn będzie funkcjonował poprzez wykorzystywanie zmian stanu skupienia dwutlenku węgla.

W planowanym przez startup magazynie dwutlenek węgla będzie poddawany ciśnieniu 70 barów. Poprzez ten proces zamieni się w ciecz podgrzaną do 300 stopni Celsjusza. Następnie energia cieplna wytworzona z tej przemiany fazowej będzie kumulowana w „cegłach” z kwarcytu i śrutu stalowego, a ciekły CO2 będzie kierowany do zbiorników wykonanych ze stali i włókien węglowych. 

Kiedy będziemy chcieli ponownie odzyskać energię z magazynu, ciecz zostanie podgrzana i rozprężona, co powoduje przemianę dwutlenku węgla w gaz. Energia powstała podczas  rozprężania napędzi turbinę, dzięki czemu wytworzy się energia.

Dwutlenek węgla kierowany jest  pod specjalną elastyczną kopułę, gdzie będzie czekał na ponowne użycie.

Cena i sprawność urządzenia

Sprawność jaką ma osiągnąć magazyn energii przyszłości oparty na przemianach fazowych Co2 ma znacznie przewyższać inne dostępne na ten moment rozwiązania. Będzie wahała się pomiędzy 75% a 80%. W rezultacie jeden m2 gazu przechowa 66,7 kWh.

Przewidywany koszt działania urządzenia wynosi 100 dolarów za przechowywanie 1 MWh energii. Startup deklaruje jednak, że planuje obniżyć koszty do 50-60 dolarów za MWh. Jest to bardzo tanie rozwiązanie w porównaniu do obecnie nie funkcjonujących urządzeń.

Najbliższe plany Energy Dome

Pierwszym celem startupu na 2022 rok jest budowa próbnego egzemplarzu magazynu energii. Prototyp ma mieścić energię o pojemności 4 MWh i mocy 2,5 MW.

Następnym planem jest zwiększenie pojemności do 200 MWh energii oraz mocy do 25 MW.

źródło: elektrowoz.pl, fot. unsplash