Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tesla sprzedała Maxwell Technologies!

Tesla sprzedała Maxwell Technologies!

Tesla sprzedała Maxwell Technologies, którą kupiła w 2019 roku. Półtora roku temu szef Tesli, Elon Musk powiedział, że ultrakondensatory są niepotrzebne w pojazdach elektrycznych. Jego firma jedynie przyglądała się „kilku” technologiom akumulatorów firmy Maxwell, w tym procesowi suchej elektrody. Jak ta decyzja wpłynie na elektromobilność w wykonaniu Tesli?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Nietypowy ruch Tesli

Tesla przejęła kalifornijskiego producenta ultrakondensatorów w 2019 r., co skłoniło niektórych do spekulacji, że jej pojazdy elektryczne będą wykorzystywać ultrakondensatory do maksymalnego przyspieszenia. Wygląda na to, że po dwóch latach Elon Musk zmienił zdanie i sprzedał Maxwell firmie UCAP Power. Tesla zachowała jednak technologię suchej elektrody.

Sprzedaż spółki

Producent samochodów elektrycznych w przeciwieństwie do ogłoszenia przejęcia Maxwell Technologies, nie zapowiedział oficjalnie sprzedaży firmy wśród inwestorów i opinii publicznej.

Zamiast tego w komunikacie prasowym wydanym przez firmę UCAP Power (zajmującą się ultrakondensatorami) wskazano, że nabyła ona „markę Maxwell i firmę Maxwell Technologies Korea, a także inne aktywa od Maxwell Technologies”.

W szczegółach ukrywany był fakt, że Tesla wciąż trzyma się kluczowej technologii Maxwell, a mianowicie metodologii procesu wykorzystującego suchą baterię (DBE).

Co na to Elon Musk?

Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, potwierdził sprzedaż w serii “tweetów” w mediach społecznościowych, podkreślił również ironię sprzedaży technologii, którą osobiście zbadał. Musk powiedział, że bateria litowo-jonowa poniekąd „pokrywa się” z technologią kondensatorów Maxwella.

Drugi tweet potwierdził, że element suchej elektrody, o którym mówiła firma Muska podczas Dnia Baterii 2020, wejdzie w skład nowej generacji ogniw i które firma planuje wprowadzić na rynek.

Technologia suchej elektrody ważniejsza niż by się mogło zdawać

Musk, w podkaście prowadzonym przez Third Row Tesla w styczniu ubiegłego roku, powiedział, że ultrakondensatory są niepotrzebne w pojazdach elektrycznych.

W czasie podcastu Musk przyznał, że jego firma przygląda się „kilku” technologiom akumulatorów firmy Maxwell, w tym procesowi suchej elektrody:

– To poważna sprawa. Maxwell ma wiele technologii, które jeśli zostaną zastosowane we właściwy sposób, mogą mieć bardzo duży wpływ – powiedział Elon Musk.

W odpowiedzi na bezpośrednie pytanie w podcaście Musk potwierdził, że technologia suchej elektrody może być „większą sprawą, niż mogłoby się wydawać”.

Źródło: pv-magazine.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.