Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elektrykiem na urlop! 4 rady jak przygotować się na podróż samochodem zasilanym prądem

samochód

Elektrykiem na urlop! 4 rady jak przygotować się na podróż samochodem zasilanym prądem

Długi czas ładowania i ograniczony dostęp do ładowarek – na dzisiejsze czasy to niewątpliwy minus dalekich podróży elektrykiem. Wielu przeszkodom można jednak zapobiec.

BANER MOBILEB1
Reklama

Zaplanuj podróż

Przede wszystkim musimy dokładnie zaplanować naszą podróż z wyraźnie określonymi postojami na ładowanie. Samochody elektryczne można ładować w różnych miejscach: pod domem, na publicznych stacjach albo w hotelach. Jesteśmy w stanie w prosty sposób sprawdzić które obiekty oferują taką usługę, korzystając z przeznaczonych do tego serwisów np. nocowanie.pl lub elektrowoz.pl. Znając więc planowaną trasę przejazdu, możemy się również dowiedzieć, czy w okolicy znajduje się inna, rezerwowa ładowarka, gdyby jedna była zajęta lub nie działała właściwie.

Sprawdź cennik GreenWay

Cennik największej sieci ładowania w Polsce GreenWay, podzielony jest na parę sektorów. Najmniej opłacalnym jest ten, w którym korzystamy z ładowarki jednorazowo. Wtedy stawka za kWh jest wyceniona na 1,31 zł przy korzystaniu z (AC). Jeżeli natomiast, ktoś chce skorzystać z szybkiego ładowania to poniżej mocy ładowania 40 kW, stawka wynosi 2,27 zł/kWh, dla przedziału 40-150 kW jest to 2,52 zł/kWh, powyżej 150 kW już 2,98 zł/kWh. Dla osób, które dokonają rejestracji w systemie GreenWay, ceny są nieco niższe:

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
  1. AC – 1,14 zł/kWh
  2. DC (≤40 kW) – 1,97 zł/kWh
  3. DC (40<x≤150 kW) – 2,19 zł/kWh
  4. DC (>150 kW) – 2,59 zł/kWh

Jeszcze taniej można tankować prąd przy płaceniu miesięcznego abonamentu.

Wariantem najkorzystniejszym pod względem kosztów jest oczywiście początkowe ładowanie samochodu w domu.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Zwiększ zasięg auta dzięki zmianie stylu jazdy

Chcąc w najlepszym stopniu wykorzystać potencjał samochodu elektrycznego, ogranicz się z korzystania z hamulców, na rzecz samoistnego wytracania prędkości, co przekłada się na wytwarzanie energii i ładowanie akumulatora.

Im wcześniej zdejmiemy nogę z gazu, tym więcej energii odzyskamy w procesie rekuperacji.

Korzystaj z innych przywilejów, jakie są związane z użytkowaniem pojazdu elektrycznego!

Pamiętaj, że samochody elektryczne  mogą poruszać się po bus pasach, parkują za darmo w płatnych strefach, co jest szczególnie atrakcyjne w turystycznych metropoliach. Niewątpliwie jest to atut, który nie tylko przyczynia się do zminimalizowania wykorzystywanej energii, ale i w znacznym stopniu uprzyjemnia podróż. 

Kierowcy elektryków zostaną też zwolnieni z opłat za przejazd autostradami AmberOne A1 i A4 Katowice-Kraków. 

Świat OZE  życzy szerokiej drogi! 

źródło: moto.pl, My company Polska

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.