Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elektrykiem za darmo przez autostradę

Elektrykiem za darmo przez autostradę

Kierowcy samochodów elektrycznych w Polsce zostaną zwolnieni z opłat za przejazd autostradami AmberOne A1 i A4 Katowice-Kraków.  Dotyczy to osób zarejestrowanych w EV Klub Polska w ramach kampanii elektromobilni.pl. Informację przekazali organizatorzy akcji – Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Autopay – w trakcie branżowego Kongresu MOVE.

BANER MOBILEB1
Reklama

Elektromobilni mają lepiej

Darmowe parkowanie w płatnych strefach i możliwość jazdy po buspasie to główne przywileje kierowców pojazdów elektrycznych w Polsce. Od 18 czerwca użytkownicy pojazdów zasilanych wyłącznie prądem, należących do EV Klub Polska, poszerzą ten zakres o darmowe przejazdy płatnymi odcinkami autostrad A1 i A4. Wszystko w ramach akcji „Autostrada do elektromobilności”.

– Rozwój rynku samochodów elektrycznych wymaga systematycznego wsparcia. Równolegle do ustawowych przywilejów, a także narzędzi w postaci dopłat bezpośrednich czy ulg fiskalnych, potrzebne są inicjatywy popularyzujące elektromobilność, najlepiej oznaczające konkretne korzyści dla użytkowników. Taki cel stawiamy przed Klubem i realizowanymi przez nas inicjatywamimówi Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klub Polska, organizator akcji „Autostrada do elektromobilności”.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom kierowców pojazdów elektrycznych, którzy świadomie, w trosce o klimat, wybierają zeroemisyjne środki transportu. Ich pasja i oddanie sprawie zostało w tym projekcie docenione. Korzyść odniesiemy jednak wszyscy, bo wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. Szacujemy, że akcja przyczyni się do zmniejszenia emisji tysięcy ton CO2 do atmosfery mówi Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

Tu pojedziesz za darmo

Kierowcy samochodów elektrycznych zarejestrowanych w EV Klubu Polska będą zwolnieni z opłat za przejazdy odcinkami autostrad, które są objęte system wideo-tollingu. Chodzi o odcinki Gdańsk–Toruń autostrady AmberOne A1 (węzeł Rusocin-węzeł Nowa Wieś) oraz Katowice–Kraków autostrady A4 (węzeł Murckowska-węzeł Balice). Łącznie daje to 276 km. Co oznacza, że pokonując trasę nad morze, tam i z powrotem, zaoszczędzimy 60 zł, a poruszając się trasą wiodącą autostradą A4 niemal 50 zł. Projekt pilotażowy potrwa do 18 października br. Po tym czasie zostaną wykonane analizy, w tym ekonomiczne i środowiskowe projektu. Jeśli wnioski będą pozytywne, akcja ma szansę być kontynuowana.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Dobre wzorce

Podobne rozwiązania są praktykowane w Unii Europejskiej. Przykładem są Czechy, gdzie od stycznia 2020 roku pojazdy elektryczne (BEV), zasilane wodorem (FCEV) oraz hybrydy typu plug-in (PHEV) o poziomie emisji do 50 gramów CO2 na kilometr są zwolnione z opłat za korzystanie z autostrad. Takie ułatwienie dla kierowców przekłada się na wzrost zainteresowania elektromobilnością. Organizatorzy polskiej akcji kierują się podobnymi pobudkami.

xmMpwvNR3PuQDIfLD8mSSo8S5c4RHBcc7hp7mACEsDYQ p EUy5wM1P0Sa5j6C5PoPYlUbS1nku2iG3ZlM38Zj7kA3G46nnYeV4RKeadTTacLhspn mD0FFBk29HtomuP35ANVhM

Chcesz dołączyć do EV Klub Polska i korzystać z przejazdów bez opłat? Wejdź na stronę: https://elektromobilni.pl/klub

Więcej informacji na temat „Autostrady do elektromobilności” znajdziesz tutaj: www.elektromobilni.pl/autostrada

źródło: informacja prasowa PSPA, zdjęcia i grafiki: PSPA

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.