Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwszy na świecie komercyjny piaskowy magazyn ciepła (100 ton)

Pierwszy na świecie komercyjny piaskowy magazyn ciepła (100 ton)

Pierwszy na świecie komercyjny piaskowy magazyn ciepła (100 ton)

Pierwszy komercyjny magazyn ciepła na bazie piasku działa już na terenie elektrowni Vatajankoski. Magazyn ciepła, w którym znajduje się sto ton piasku, wytwarza niskoemisyjne ciepło sieciowe dla miasta Kankaanpää w zachodniej Finlandii. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Piaskowy magazyn ciepła

Magazyn energii cieplnej na bazie piasku zademonstrowały firma Polar Night Energy i Vatajankoski – przedsiębiorstwo energetyczne z siedzibą w zachodniej Finlandii. Jest to pierwsze na świecie komercyjne rozwiązanie bazujące na przechowywaniu energii elektrycznej w piasku w postaci ciepła, które dystrybuowane jest później w sieci ciepłowniczej.

Ostatnio elektrowni zjawiła się ekipa BBC, a film z tej wizyty zobaczyć można tutaj:

Na czym dokładnie polega ta technologia?

Opatentowany system magazynowania ciepła 

Magazyn ciepła to stalowy kontener o szerokości ok. 4 metrów i wysokości 7 metrów. Posiada zautomatyzowany system magazynowania ciepła i przechowuje w środku sto ton piasku

Piasek to surowiec, który dobrze nadaje się do przechowywania ciepła. Jest trwały i niedrogi, a przy niewielkiej objętości może magazynować dużo ciepła w temperaturze około 500–600 ℃.

– Dowiedzieliśmy się już, że nasz system ma jeszcze większy potencjał, niż początkowo zakładaliśmy. To była pozytywna niespodzianka mówi współzałożyciel i dyrektor techniczny Polar Night Energy Markku Ylönen.

Magazyn ciepła ma moc grzewczą 100 kW i pojemność energetyczną 8 MWh. Energię elektryczną doprowadzoną do magazynu ciepła zapewniają odnawialne źródła energii: fotowoltaika i energia wiatrowa.

– Ta innowacja jest częścią transformacji inteligentnej i zielonej energii. Magazyny ciepła mogą znacząco pomóc w zwiększeniu udziału odnawialnych źródeł energii w sieci elektrycznej. Jednocześnie możemy doprowadzić ciepło odpadowe do poziomu użytecznego do ogrzania miasta. To logiczny krok w kierunku produkcji ciepła bez spalaniamówi Ylönen.

Ciepło odpadowe to niewykorzystywana energia powstająca przy okazji innych procesów. Firma Vatajenkoski wykorzystuje ciepło produkowane przez serwery danych. W zależności od pory roku, temperatura takiego ciepła odpadowego z serwerów wynosi nawet 60℃, lecz aby mogła być doprowadzona do sieci ciepłowniczej, musi zostać podniesiona do 75–100 ℃.

źródło i zdj. główne: polarnightenergy.fi/news

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.