Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Maszyna zamienia piasek w panele słoneczne. Tania i nieograniczona fotowoltaika bez CO2?

Maszyna zamienia piasek w panele słoneczne terrabox

Maszyna zamienia piasek w panele słoneczne. Tania i nieograniczona fotowoltaika bez CO2?

Czy stoimy w obliczu rewolucji w produkcji paneli słonecznych? Maszyna zamienia piasek w panele słoneczne i nie emituje gazów cieplarnianych – to przełomowa propozycja od firmy Maana Electric. Zobacz, jak działa TerraBox.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Maszyna zamienia piasek w panele słoneczne

Maana Electric wykorzystuje własne technologie opracowane dla przemysłu kosmicznego, aby zrewolucjonizować sposób produkcji paneli słonecznych. Firma z Luksemburga twierdzi, że ich maszyna zamienia piasek w panele słoneczne ograniczając koszty produkcji i transportu.

Jak to możliwe? TerraBox od Maana Electric to w pełni zautomatyzowana fabryka zdolna do produkcji paneli słonecznych przy użyciu wyłącznie piasku i energii elektrycznej. 

Maszyna zamienia piasek w panele słoneczne terrabox
TerraBox używa wyłącznie prądu i piasku do zautomatyzowanej produkcji paneli PV, źródło: maanaelectric.com

Urządzenie mieści się w kontenerach transportowych, dzięki czemu maszyna może być transportowana na pustynie na całym świecie.

Zobacz tę pionierską technologię:

Jakie zalety rozwiązania przedstawiają jego twórcy?

Piasek wchodzi, wychodzą panele słoneczne

Główne korzyści, które przedstawiają autorzy technologii to: niskie koszty i lokalna produkcja i brak emisji CO2.

Obniżone koszty​

Materiały i energia to największe koszty w procesie produkcji paneli słonecznych.

Maszyna zamienia piasek w panele słoneczne terrabox
Wykres pokazujący koszty produkcji paneli fotowoltaicznych – największe wydatki związane są z materiałami i energią, źródło: maanaelectric.com

Wykorzystując tanie surowce i energię elektryczną z własnych paneli, Maana może znacznie obniżyć koszty produkcji swoich paneli słonecznych.

Zmniejszenie kosztów produkcji paneli słonecznych oznacza, że ​​więcej projektów fotowoltaicznych staje się ekonomicznie opłacalnymi. Skutkuje to szybszym przejściem na energię odnawialną.

Lokalna produkcja

1/3 powierzchni Ziemi pokryta jest pustyniami. Maana może użyć dowolnego rodzaju piasku do produkcji swoich paneli słonecznych. Fabryki są w pełni przenośne, co pozwala na produkcję paneli w pobliżu źródeł surowca, czyli piasku.

Maszyna zamienia piasek w panele słoneczne terrabox
Mapa świata z zaznaczonymi na czerwono państwami, które dysponują znacznymi zasobami piasku, źródło: maanaelectric.com

Dzięki temu uniknąć można skomplikowanych łańcuchów dostaw, co zmniejsza koszty, ogranicza możliwość uszkodzenia maszyn podczas transportu i niweluje emisje CO2.

Dzięki temu firma Maana Electric, twierdzi, że jest w stanie produkować swoje panele słoneczne zupełnie bez emisji gazów cieplarnianych. Pierwsze pilotażowe zastosowania TerraBoxa rozpoczną się już w 2022 roku. Firma obecnie pracuje także nad księżycową wersją TerraBoxa, zaprojektowaną do przekształcania regolitu księżycowego w krzem o wysokiej czystości. Jeszcze stosunkowo mało wiemy jednak nt. samej technologii i postępów w jej wdrożeniu. Czekamy na kolejne informacje od firmy z Luksemburga.

Chcesz wiedzieć więcej o najnowszych technologiach związanych z fotowoltaiką? Zobacz artykuł: 


źródło: maanaelectric.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.