Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co nowego w sektorze OZE i elektromobilności – podsumowanie redakcji

Co nowego w sektorze OZE i elektromobilności – podsumowanie redakcji

Rozpoczynamy nowy cykl, w którym co miesiąc podsumujemy najważniejsze wydarzenia z branży OZE i elektromobilności. Skupimy sią na zmianach w prawie, opiszemy co nowego w kwestii dotacji, pod lupę weźmiemy sektor OZE i elektromobilność. Nie zabraknie także trendów i innowacji oraz wyników najnowszych badań i raportów. Zapraszamy do śledzenia!

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Spis treści:

Polityka i prawo
Dotacje
Sektor OZE
Elektromobilność
Trendy i innowacje
Raporty i badania

 • Europejski łańcuch dostaw fotowoltaiki

BayWare, EDF Renouvelables, Enel Green Power, Engie, Iberdrola i Vattenfall, wysłała list do Komisji Europejskiej z prośbą o opracowanie strategii budowy kontynentalnego łańcucha dostaw fotowoltaiki.

– Musimy zobowiązać się do opracowania europejskiej strategii łańcucha dostaw fotowoltaiki, która zostanie zatwierdzona przez radę ds. konkurencyjności w 2022 roku. Jest to konieczne, aby osiągnąć cele Europejskiego Zielonego Ładu wyznaczone przez Komisję Europejską – napisali sygnatariusze. 

 • Niemcy kompromitują się, odchodząc od atomu?

Jesteśmy świadkami kryzysu energetycznego. Tymczasem pod koniec ubiegłego roku media obiegła wiadomość o wygaszaniu przez Niemcy trzech z sześciu ostatnich elektrowni jądrowych na terenie tego państwa. Tego samego dnia Unia Europejska, w sprzeczności z Niemcami, ogłosiła nowe prawo, które zalicza atom do źródeł zielonej energii i otwiera drogę do finansowania energii jądrowej w najbliższych latach.

Dowiedz się Czy Niemcy się kompromitują i dlaczego Finowie postawili na najnowocześniejszy reaktor w Europie?

 • 10 mld mniej na transformację energetyczną

Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do budżetu na 2022 roku. Najważniejsze z senackich poprawek zakładały: zwiększenie w budżecie na 2022 roku dotacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia o 20 mld zł, przeznaczenie 10 mld zł na transformację energetyczną i przeznaczenie 6,5 mld zł na podwyżki dla nauczycieli.

 • Beneficjenci projektów parasolowych będą mogli skorzystać z systemu opustów

Nowelizacja ustawy OZE dot. rozliczeń prosumentów od 1 kwietnia 2022 roku będzie miała 1 wyjątek – beneficjenci tzw. projektów parasolowych realizowanych przez samorządy z dotacji unijnych będą mogli pozostać w systemie opustów. 

Warunki:

– zawarcie do 31 marca 2022 roku umowy na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem, który realizuje projekt dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego,
prawidłowe złożenie wniosku o przyłączenie mikroinstalacji do 31 grudnia 2023 roku.
Powód? Beneficjenci projektów zaczęli masowo rezygnować z podpisanych umów, obawiając się utraty rentowności fotowoltaiki. To groziło niespełnieniem wskaźników zakładanych w projektach i kar dla gmin z tego powodu.

 • Aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku

Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska poinformował, że w ciągu najbliższych 2 lat konieczna będzie aktualizacja PEP 2040.

„Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku” to dokument zatwierdzony w lutym 2021 roku. Dlaczego konieczna jest jego aktualizacja? W czasie, gdy był uchwalany, podnosiły się liczne głosy sprzeciwu co do części jego zapisów. Głównym powodem zmiany zapisów jest znacznie szybszy, niż zakładany, rozwój sektora OZE. Czekamy na szczegóły.

dotacje
 • 136 mln euro dla sześciu województw

Komisja Europejska przyznała dodatkowe środki w wysokości 136 mln euro na rzecz sześciu programów operacyjnych (PO). Środki te pomogą polskim regionom wspierać systemy opieki zdrowotnej w walce z pandemią koronawirusa oraz inwestować w transformację ekologiczną i cyfrową przedsiębiorstw.

Fundusze, m.in. na zieloną transformację, otrzymały:

 • województwo pomorskie – 21,7 mln euro,
 • województwo zachodniopomorskie – 18,7 mln euro,
 • województwo lubelskie – 26 mln euro,
 • województwo świętokrzyskie – 15,9 mln euro.
 • województwo małopolskie – 33,5 mln euro,
 • województwo warmińsko-mazurskie – 20 mln euro.
 • II część programu „Czyste Powietrze”

Od 25 stycznia 2022 roku zaczęły obowiązywać nowe zasady w „Czystym Powietrzu”. Zobacz najważniejsze ze zmian w programie:

 • W II kwartale ruszy nowy program – „Ciepłe mieszkanie”

Na początku drugiego kwartału 2022 roku uruchomiony zostanie program „Ciepłe mieszkanie”, wspierający m.in. wymianę źródeł ciepła oraz stolarki okiennej i drzwiowej w budynkach wielorodzinnych.

Według wstępnych zapowiedzi podstawowa dotacja dla beneficjentów może wynosić do 13 tys. zł. Podwyższony poziom dofinansowania na termomodernizację może oznaczać nawet do 26 tys. zł w przeliczeniu na jeden lokal.

sektor oze
 • Tauron wybuduje największą farmę fotowoltaiczną w Polsce 

W Mysłowicach powstanie największa farma fotowoltaiczna w kraju. Tauron podaje, że farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW będzie największym tego typu obiektem w Polsce. Na pierwszym etapie do użytku zostanie oddanych 37 MW, a następnie kolejne 60 MW. Instalacja ma powstać na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. To kolejna realizacja programu budowy elektrowni PV na terenach poprzemysłowych (postindustrialnych) należących do Grupy. Pierwsza energia popłynie z systemu już w przyszłym roku.

 • Największa w historii moc wiatraków

Styczeń przyniósł rekordy w zakresie energii wiatrowej w Polsce. W sobotę 29 stycznia 2022 roku turbiny wiatrowe zaspokoiły potrzeby energetyczne Polski nawet na poziomie 30-35%. Przeliczając to na gospodarstwa domowe, można stwierdzić, że wszystkie Polskie domy korzystały w tym momencie z zielonej energii.

Dowiedz się więcej na temat rekordu energiii watrowej w naszym kraju.

 • Recykling wiatraków w Polsce

Według stowarzyszenia WindEurope  już w przyszłym roku liczba europejskich wycofanych z użycia turbin wirników elektrowni wiatrowych sięgnie około 14 000 sztuk. Polskie firmy szukają rozwiązań w zakresie recyklingu wiatraków. 

Thornmann, firma należącą do Niemieckiego Klastra Kompozytowego uzyskuje recyklaty (zmielone, przetworzone odpady węglowe), które następnie stosuje się np. do produkcji pokryw studzienek kanalizacyjnych. Natomiast polska firma 2loop Tech S.A. we współpracy z naukowcami opracowała technologię recyklingu śmigieł turbin wiatrowych.

 • Rośnie liczba elektrowni fotowoltaicznych w Polsce 

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki na koniec czerwca 2021 roku w Polsce działały 82 instalacje fotowoltaiczne, których moc była większa lub równa 1 MW. W porównaniu do końcówki 2020 jest to wzrost o 36,7%. Największa z instalacji działających w pierwszym półroczu ubiegłego roku miała moc ok. 8 MW. W ostatnim czasie pojawiły się informacje o planach budowy kolejnych elektrowni tego typu, ale o mocy już kilkukrotnie wyższej. 

Elektromobilnosc
 • Elektormobilni Polacy – roczny raport PSPA i elektryki na platformie e-commerce

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych podsumowuje rynek elektromobilności w 2021 roku w Polsce. Zarówno ilość elektryków, jak i hybryd zwiększyła się dwukrotnie, bo o 101%. To najwyższe wzrosty w historii, podaje PSPA i dodaje, że zainteresowanie elektrykami widoczne jest również na portalach e-commerce. Na znanej platformie motoryzacyjnej w 2021 roku wystawiono na sprzedaż 17 304 pojazdów hybrydowych i elektrycznych. Na koniec grudnia 2021 roku po polskich drogach jeździło 38 tys. elektryków.

 • Polskie elektryczne VANY

Czy niedługo w Polsce ruszy masowa produkcja elektrycznych samochodów dostawczych? Firma Innovation AG to jedna z marek, która zaproponowała transformację rynku dostawczaków. Proponuje autorską produkcję VANA z jednym z najnowocześniejszych na świecie systemów zarządzania pojazdem elektrycznym oraz unikalnym systemem kinetycznego odzyskiwania energii. Jakie ma parametry, co sądzi o tym PSPA? Więcej informacji w tym artykule.

 • Dotacje do polskich stacji ładowania

Od 7 stycznia 2022 roku można składać wnioski o dofinansowania na stacje ładowania aut elektrycznych. Dzięki dotacji w naszym kraju ma powstać ok. 17 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych i 20 stacji wodoru. 2021 rok zamknęliśmy z ilością 1932 ogólnodostępnych stacji ładowania. W całej unii Europejskiej ich liczba musi wzrosnąć 14-krotnie w ciągu następnych 11 lat.

 • Nie parkuj na miejscu elektryka

W całej Polsce wzrosły mandaty drogowe oraz rowerowe. Nowe zasady nie ominęły też zwiększenia kary za niewłaściwe parkowanie. Jeśli nie jeździmy elektrykiem lepiej, żebyśmy nie zaparkowali na jego miejscu, oznaczonym zieloną kopertą. Grzywna może poszybować nawet do 5 tys. zł. Do tej pory maksymalny mandat wynosił 500 zł.

 • Magazyn energii z samochodowego akumulatora

W niemieckim Herdecke niedaleko Dortmundu powstał całkiem przełomowy dla branży  magazyn energii. Dlaczego jest taki wyjątkowy? Ponieważ wyprodukowany na bazie zużytych baterii aut elektrycznych. Czy to przełom w rewolucji energetycznej? Opisaliśmy to w poniższym artykule.

Trendy i innowacje
 • Tandemowe ogniwa w wyścigu o lepszą wydajność

Coraz częściej mówi się o tym, że ogniwa wykorzystujące minimum dwa materiały będą w stanie wkrótce prześcignąć wydajnością klasyczne krzemowe panele słoneczne. Z najnowszych badań zespołu z National University of Singapore wynika, że tandemowe perowskitowo-organiczne ogniwa słoneczne uzyskały sprawność konwersji energii na poziomie 23,6%.

Do stworzenia hybrydowego ogniwa wykorzystano perowskity produkowane przez Saule Technologies.

Podobne testy robili już wcześniej naukowcy z firmy CHEOPS, o czym pisaliśmy w artykule Technologie tandemowe – nowe rozwiązanie w fotowoltaice.

 • “Słoneczna skała” – tak będą wyglądały farmy przyszłości? 

Holenderskie studio MVRDV jest w trakcie realizacji swojego najnowszego projektu. To biurowiec z publiczną galerią sztuki, który powstaje na Tajwanie. Co go wyróżnia? W całości ma być pokryty panelami słonecznymi. Łączna powierzchnia wykorzystywana do wytwarzania energii wynieść ma 4 tys. m2. W praktyce przełożyć się ma to na wygenerowanie miliona kilowatogodzin czystej energii rocznie. Otwarcie inwestycji zaplanowano na 2024 rok.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Słoneczna skała” z fotowoltaiczną fasadą skorzysta z każdego promienia energii słonecznej.

 • Pierwsze chińskie hybrydowe panele fotowoltaiczne 

Chińczycy zaproponowali rewolucyjne hybrydowe panele fotowoltaiczne, które jednocześnie wytwarzają energię słoneczną (fotowoltaiczną) i cieplną. Hybrid Solar Panel może zwiększyć wydajność paneli o 50%, a także wytwarzać ciepłą wodę do użytku komercyjnego i mieszkaniowego. 

Hybrydowy panel słoneczny PVT (ang. photovoltaic thermal hybrid solar collector) od SolarMaster to pierwsze zastosowanie tej technologii w Chinach. Nadaje się zarówno do zastosowań mieszkaniowych, jak i komercyjnych. 

 • Oceaniczna bateria dla morskich farm wiatrowych

Oceaniczna bateria może być wykorzystywana do gromadzenia energii wiatrowej lub słonecznej. Jej twórcy twierdzą, że rozwiąże ona globalny problem magazynowania energii w sposób skalowalny, niezawodny i przystępny cenowo.

Dowiedz się, na czym polega ta technologia.

 • Budynek zasilany glonami produkuje zieloną energię

W Hamburgu powstał pierwszy (i być może jedyny taki) na świecie budynek z systemem fasad stworzonych do uprawy glonów. Algi produkują biomasę i ciepło przez cały rok, zaciemniają budynek i nie wymagają złożonej konserwacji. Budynek zasilany glonami produkuje zieloną energię.

 • Tauron przetestuje przydatność wodoru w energetyce

Tauron we współpracy z Instytutem Naukowo-Badawczym w Kamieniu Śląskim planuje sprawdzić możliwości wykorzystania wodoru do produkcji energii. Instalacja wodorowa ma produkować energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby kamieńskiego ośrodka.
Wodór ma być produkowany z wody doprowadzonej do elektrolizera. Dzięki ogniwu paliwowemu typu PEM, będzie możliwa konwersja wodoru na energię elektryczną. 

W ciągu roku powstanie ok. 2000 MWh energii elektrycznej. Odpadem procesu będzie ciepło pochodzące z układów chłodzenia, które zostanie wykorzystane do celów grzewczych.

raporty i badania
 • Wpływ pakietu Fit for 55 na polską gospodarkę 

Niebawem rozpoczną się negocjacje pakietu Fit for 55, które potrwają co najmniej rok, a najpewniej 2 lata. Bank Pekao przygotował analizę “Wpływ pakietu Fit for 55 na polską gospodarkę”. Na analizę powołują się przedstawiciele rządu. Czytamy w niej m.in.:

Realizacja założeń pakietu Fit for 55 dla Polski może być związana z wydatkiem rzędu 527,5 mld euro. To o 190 mld euro więcej niż wynika z obecnych założeń polityki klimatycznej UE. Wiąże się to z dużo wyższymi cenami uprawnień do emisji CO2 w systemie ETS oraz stopniowym rozszerzaniem tego systemu na emisje z budynków i transportu drogowego

Politycy prawicy chcą wezwać Polskę do wyjścia z mechanizmów unijnej polityki klimatycznej.

 • Transformacja energetyczna w Polsce – gorzki raport IEEFA

Polska jest najbardziej uzależnionym od węgla państwem Unii Europejskiej czytamy w raporcie. Paliwa kopalne nadal otrzymują wsparcie rzędu 14-20 mld euro rocznie, podczas gdy w energetykę niskoemisyjną inwestuje się zaledwie 4-5 mld euro. Jeżeli Polska pożegna się z węglem do 2030 roku, może zaoszczędzić co najmniej 141 mld euro. 

Oszczędności z tego tytułu umożliwią wybudowanie dwa razy więcej mocy czystej energii elektrycznej, niż jest to obecnie przewidziane w narodowym planie PEP2040 powiedziała Mihaela Grubišić Šeba, specjalistka w dziedzinie finansowania energetyki w IEEFA i główna autorka raportu.

 • Import paliw kopalnych – raport Forum Energii

W ostatnich 20 latach Polska zapłaciła 1,16 bln zł za import surowców energetycznych72,2 mld zł za węgiel, 285,7 mld zł za gaz ziemny oraz 802,9 mld zł za ropę. Największym dostawcą surowców do naszego kraju jest Rosja. Forum Energii przyjrzało się dynamice, kosztom i kierunkom importu. Wnioski? Skala importu rośnieimport węgla zwiększył się w ciągu minionych dwudziestu lat o 750%, gazu o 100%, a ropy o 41%. Koszty importu w analizowanym okresie wzrosły o 85%.

Więcej na temat kryzysu energetycznego w Polsce – ile zapłaciliśmy za import paliw kopalnych i ile zapłacimy za emisje.

 • Wodór istotnym paliwem przyszłości – raport IRENA

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej szacuje, że do 2050 r. źródła wodorowe pokryją do 12% światowego zużycia energii. Co więcej, do tego czasu ponad 30% wytwarzanego wodoru stanowić ma przedmiot handlu transgranicznego.

Zdaniem Francesco La Camera, dyrektora generalnego IRENA, wodór może okazać się brakującym ogniwem w przyszłości energetycznej bezpiecznej dla klimatu. 

Przeczytaj też o tym, jakie są perspektywy rozwoju produkcji zielonego wodoru w Polsce.

 • Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych w 2021 roku – InfoLink

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.