1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Autonomiczne ciężarówki Waymo dostarczają przesyłki

waymo

Autonomiczne ciężarówki Waymo dostarczają przesyłki

Niektórzy do niedawna nawet nie śnili o autonomicznych pojazdach. Są jednak branże, które stawiają na taką flotę. W Teksasie odbędą się testy samoprowadzących ciężarówek Waymo. Przedsiębiorstwo działa w ramach holdingu Alphabet Inc. zainicjowanego przez Google.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Autonomiczne pojazdy

Waymo to firma zajmująca się technologią autonomicznej jazdy. Celem firmy jest zapewnienie klientów o bezpieczeństwie i oszczędności czasu, który skraca się, jeśli drogę ustala komputer i sztuczna inteligencja. Ma to znaczenie zwłaszcza w wysokoemisyjnej branży logistycznej.

W ramach współpracy z gigantami z branży logistycznej i transportowej – UPS oraz CH Robinson (firma współpracuje z 200 tys. spedytorów, którzy realizują 20 mln dostaw rocznie) Waymo Via udostępni im testową flotę autonomicznych ciężarówek. Akcja pilotażowa dla CH Robinson odbędzie się na 240-kilometrowej trasie między Dallas-Fort Worth i Houston.

Rozwój technologii

Firma działająca w ramach Alphabet Inc. zawarła w ostatnich miesiącach wiele umów w zakresie autonomicznego transportu ciężarowego. Jak mówi Chris O’Brien, dyrektor handlowy w CH Robinson, branża transportowa boryka się z niedoborem kierowców. Rozwiązaniem tej sytuacji ma być autonomiczny pojazd. Alphabet niedawno skonstruował wynalazek odzyskujący wodę z powietrza.

Pododdział Google podał, że będzie współpracował w tym celu z producentami ciężarówek, przewoźnikami i logistykami, aby zintegrować swoją technologię z ich działalnością przewozową. Firma współpracuje również z JB Hunt Transport Services i Daimler (spółką pracującą nad w pełni autonomicznym systemem Level 4 dla samochodów ciężarowych).

Obecnie Waymo testuje piątą generację swojego „sterownika”. Pod tą nazwą kryje się zestaw nowych technologii: czujników i oprogramowania AI. Ciężarówki, które będa testowane w Teksasie, mają klasę 8.

W Arizonie funkcjonują już autonomiczne minivany Waymo. W takich autonomicznych testach biorą udział zazwyczaj licencjonowany kierowca oraz inżynier oprogramowania. 

Autonomiczny pojazd Waymo

Ostatecznym celem Waymo jest zarabianie w oparciu o model biznesowy „kierowca jako usługa”. Firma miałaby współpracować z producentami samochodów, aby budować autonomiczne ciężarówki i sprzedawać je przewoźnikom. Firmy będą płacić Waymo za wdrożenie technologii, wsparcie i opiekę.

Na świecie stopniowo przybywa nowych autonomicznych środków transportu: łodzi, okrętów, pociągów, samochodów, a nawet urządzeń takich, jak ten generator słoneczny. 

Sprawdź: Mapy Google z nową funkcją tras przyjaznych dla środowiska

źródło: waymo.com, theverge.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.