Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Google czerpie wodę z… powietrza. Udostępnia swój wynalazek dla każdego, może pomóc co trzeciej osobie na Ziemi

Google czerpie wodę z… powietrza. Udostępnia swój wynalazek dla każdego, może pomóc co trzeciej osobie na Ziemi

Google odzyskuje wodę z powietrza – firma sfinansowała badania nad urządzeniem, które może pomóc (niemalże za darmo) milionom, a nawet miliardom ludzi. Na czym polega ta przełomowa technologia?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Google odzyskuje wodę z powietrza

Według UNICEF i WHO co trzecia osoba na świecie nadal nie ma stałego dostępu do czystej wody pitnej. Połowa z tych osób mieszka jednak na obszarach, na których warunki klimatyczne pozwalają na czerpanie wody z atmosfery.

Wynalazek zbierający wodę z atmosfery (ang. atmospheric water harvester) został skonstruowany przez Laboratorium Alphabet’s X, centrum badawczo-rozwojowe założone przez Google.


Urządzenie działa już przy minimalnej wilgotności powietrza. Wykorzystuje ciepło słoneczne i wentylatory, aby skroplić wodę.

Jak działa ta technologia?

Konstrukcja została zaprojektowana tak, aby była jak najbardziej wydajna i opłacalna. Wykorzystuje zatem tylko kilka ogniw słonecznych do zasilania wentylatorów i opiera się głównie na cieple słonecznym.

Wilgoć zbierana jest wewnątrz urządzenia dzięki wentylatorowi, które zasysa powietrze do środka. Drugi wentylator recyrkuluje strumień powietrza ogrzany przez kolektor słoneczny. Urządzenie działa podobnie jak naturalne zjawisko rosy: gdy ciepłe powietrze z zewnątrz spotyka się z chłodniejszym powietrzem wewnątrz urządzenia, tworzą się małe kropelki wody.

Ile wody może wyprodukować urządzenie?

Chociaż prototyp jest teraz w stanie wyprodukować 150 ml wody na godzinę (na m2),  dalszy rozwój technologii ma pozwolić na produkcję nawet pięciu litrów wody dziennie, w zależności od warunków atmosferycznych.

Ulepszenie urządzenia jest bardzo prawdopodobne, ponieważ zespół Alphabet udostępnił wszystkie informacje nt. swojego projektu w tzw. otwartym dostępie (open access). Teraz każdy ma dostęp do własności intelektualnej autorów: danych, prototypów, oprogramowania i dokumentacji sprzętowej.

Dlaczego potrzebujemy takich rozwiązań?

Jak zauważył główny autor badań, Jackson Lord, większe projekty infrastrukturalne, takie jak plany odsalania, zwykle trwają wiele lat. W międzyczasie zatem pomocne mogą okazać się rozwiązania, które pozwalają na otrzymanie wody z atmosfery. 

– To rozwiązanie może okazać się dużym krokiem naprzód. Małe urządzenie zasilane energią słoneczną pozwala nam bezpośrednio czerpać wilgoć z powietrza komentował Jackson Lord, który pracował w Laboratorium Alphabet nad tym projektem. 

Nie zawsze postępujemy w ten sposób, ale w tym konkretnym przypadku czuliśmy, że dzięki temu uda się nam osiągnąć więcej korzyści dla świata, niż gdybyśmy zajmowali się tym samidodaje Astro Teller, szef zespołu badawczego.

Chcesz wiedzieć więcej o metodach na pozyskanie wody za pomocą energii słonecznej? Zobacz artykuł:

źródło: nature.com, abc.xyz

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.