1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mapy Google z nową funkcją tras przyjaznych dla środowiska

google maps

Mapy Google z nową funkcją tras przyjaznych dla środowiska

Google podało, że kierowcy będą mogli wybrać przejazd generujący najniższy stopień śladu węglowego. Google Maps obliczy go i wybierze odpowiednią trasę na podstawie kilku czynników.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Przejazd z mniejszą szkodą dla klimatu

Każdy, kto chce zminimalizować swój ślad węglowy z transportu, będzie mógł skorzystać z nowej funkcji drogowej, uwzględniającej poważny problem dotyczący zmian klimatu.

Funkcjonalność mapy pozwoli obliczyć najkorzystniejszą dla środowiska trasę z uwzględnieniem kilku czynników. Wśród nich znajdą się informacje o natężeniu ruchu, kącie nachylenia drogi, zdjęcia lotnicze, satelitarne i Street View.

Funkcje mapy Google zostaną w pierwszym rzędzie przetestowane w Stanach Zjednoczonych z uwagi na znaczne emisje z USA oraz szczyt klimatyczny, który odbędzie się tu 22 kwietnia – w Dniu Ziemi.

Domyślna trasa przyjazna dla środowiska

Po uruchomieniu Google Maps domyślną trasą w aplikacji będzie opcja „przyjazna dla środowiska”. Użytkownicy zdecydują, czy chcą zostać poprowadzeni “eko trasą”, czy chcą z niej zrezygnować.

Podczas gdy alternatywne trasy będą prowadzić od celu szybciej, trasa przyjazna środowisku zasugeruje przejazd zdrowszy dla planety oraz obliczy szacunkowe emisje dla każdej z opcji.

W przypadku około połowy dostępnych tras jesteśmy w stanie znaleźć opcję bardziej przyjazną dla środowiska. Dzieje się to z uwzględnieniem minimalnych kosztów i stosunkowo podobnego czasu powiedział Russell Dicker, Product Owner w Google.

Testy dotyczące emisji

Wyszukiwarka Google należąca do firmy Alphabet będzie wykorzystywać dane dotyczące emisji w oparciu o testy z użyciem różnych typów samochodów i przeprowadzonych na wielu typach dróg. Dane te opierają się na informacjach z National Renewable Energy Lab (NREL), Instytutu badawczego z Kolorado.

Google podąża nie tylko za potrzebami użytkowników, ale i skłania się w stronę zrównoważonego rozwoju. Analitycy twierdzą, że nowa mapa będzie też zwiększać świadomość kierowców na temat ochrony środowiska.

Uwaga, strefa niskiej emisji

Od czerwca Google zacznie też ostrzegać kierowców przed wjazdem do i przez strefy niskiej emisji. Na tych obszarach (rozmieszczonych na całym globie) istnieją przepisy, ograniczające wjazd wysokoemisyjnych pojazdów do centrum miast. Europejskie państwa, w których już funkcjonują takie regulacje to między innymi Niemcy, Francja, Holandia, Hiszpania i Wielka Brytania.

Aby wesprzeć te wysiłki, pracujemy nad alertami, które poinformują kierowców, jak poruszać się jeżeli wjadą do takich stref lepiej zrozumieć informowało Google.

Użytkownicy Google Maps będą mogli również porównać wszystkie możliwe formy transportu, wybierając najkorzystniejszą dla środowiska.

Gigant technologiczny podaje, że od dawna opracowuje metody jazdy w oparciu o zrównoważony rozwój. Google zobowiązał się też do znacznego ograniczenia emisji dwutlenku węgla do 2030 roku.

źródło: bbc.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.