Ekologia łączy. Ludzie sportu, aktorzy i politycy w walce o środowisko

W dzisiejszych czasach ekologia często staje się tematem publicznych debat. Znane osobistości, takie jak: aktorzy, piosenkarze, dziennikarze, czy sportowcy, zachęcają i aktywnie uczestniczą w walce o środowisko i prawa zwierząt. Promują inicjatywy związane z walką ze smogiem, odnawialne źródła energii oraz zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy.

Eurostat: odnotowano wzrost emisji CO2 w Polsce

Na początku maja tego roku Eurostat podał dane dotyczące emisji dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych w 2018 roku. Jak się okazuje, w ubiegłym roku odnotowano w przypadku całej Unii Europejskiej spadek emisji CO2 o 2,5% w porównaniu do roku 2017. Nie przyczyniła się jednak do tego Polska – w przypadku naszego kraju widoczny jest wzrost o 3,5%.

“Czysta planeta dla wszystkich”. Bruksela przedstawia wizję gospodarki bez CO2

Strategia niskoemisyjna to już przeszłość. Komisja Europejska przedstawiła długoterminową wizję dojścia do zerowych emisji netto w 2050 roku. Unia Europejska ma być “neutralna klimatycznie” – z minimalnymi emisjami zagrażającymi klimatowi i technologiami wychwytującymi dwutlenek węgla. Strategia proponuje znacznie większe zmiany niż tylko rezygnacja z węgla, ponieważ odchodzić trzeba będzie też od ropy i gazu.

Francuski minister środowiska rezygnuje z funkcji. Francja nie robi postępów w realizacji celów klimatycznych

Ku zaskoczeniu wielu polityków i społeczeństwa we Francji, popularny minister środowiska w rządzie Emmanuela Macrona – Nicolas Hulot – podał się do dymisji w ostatni wtorek sierpnia. Jak donosi agencja Reuters, głównym powodem tej decyzji był brak postępów w realizacji celów klimatycznych oraz w dziedzinie energetyki jądrowej. Komentatorzy podkreślają, że jest to poważny cios nie tylko polityczny, ale i wizerunkowy w Macrona.

Jakie wnioski po spotkaniu w sprawie “Czystego powietrza”?

30 sierpnia 2018 r. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się spotkanie poświęcone rządowemu programowi “Czyste Powietrze”. Udział w rozmowach na temat efektywności energetycznej i całego programu, który ma przyczynić się do polepszenia jakości powietrza, wzięły także inne instytucje, wśród nich Komisja Europejska i Bank Światowy.