Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczny blok w Gdańsku ze skandynawskim DNA

Ekologiczny blok w Gdańsku ze skandynawskim DNA

Zrównoważone budownictwo. Co kryje się pod tą definicją? Zobaczmy na przykładzie nowo powstałego budynku mieszkalnego w Gdańsku, który został określony jako jeden z najbardziej ekologicznych obiektów mieszkalnych w tym mieście!

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ekologiczny blok w Gdańsku

Dbanie o środowisko naturalne to nie branżowy trend na poprawienie wizerunku, ale pilna potrzeba. Wiedza o kryzysie klimatu budzi zainteresowanie i niepokój coraz większej ilości osób, dlatego nadmorska inicjatywa to doskonała forma odpowiedzi na pogłębiające się globalne ocieplenie i zanieczyszczenie środowiska.

Witaj w domu w stylu skandynawskim

Rynek budownictwa i ekologia mogą iść zgodnie w parze. Dowodem na to jest Home – budynek mieszkalny, stworzony na wzór skandynawskiego budownictwa. Przekłada się to na kilka kwestii: środowiskowych, designerskich oraz na podwyższeniu jakości życia mieszkańców. Jak został zaprojektowany Home? Tak, aby współgrać z charakterystycznymi dla gdańskiej Zaspy zabudowaniami i otoczeniem.

Home składa się pięciu kondygnacji. Posiada reprezentacyjną strefę wejścia, nietypową elewację i przestrzenie wspólne. Blok zostanie ozdobiony grafikami i muralem uznanego street-artowca i rzeźbiarza, Seikona. Każdy z funkcjonalnie zaprojektowanych lokali będzie w pełni wyposażony i umeblowany. W budynku przy al. Rzeczypospolitej można wynająć mieszkanie. Na długo.

– Zależało nam na nawiązaniu do wyjątkowej kreatywności i energii tak charakterystycznej dla Zaspy. Wpisując się w kreacje Seikona wlewające się do wnętrza budynku, postawiliśmy przy tym na swobodę i kreatywny luz, pozostawiając miejsce na działania zainicjowane przez samych mieszkańców. To pozwoli im poczuć się jeszcze bardziej u siebiepodkreśla Anna Branicka, architekt wnętrz Design Anatomy.

 Budowanie w nurcie eko

Podczas planowania i budowy Home wzięto pod uwagę ograniczanie wpływu inwestycji na środowisko naturalne. Obrany model budownictwa w duchu skandynawskim pozwala monitorować skalę oddziaływania budowy na otoczenie. Dzięki temu skrócono też aż o połowę czas budowy. Przełożyło się to na mniejszy hałas i uciążliwość dla sąsiedztwa.

Podczas stawiania budynku powstało o około 90% mniej odpadów budowlanych niż podczas konwencjonalnej budowy! O podobną wartość obniżono też ślad węglowy, co jest kluczowe dla środowiska i ludzi.

Wnętrza inwestycji przy al. Rzeczypospolitej tworzą w centrum miasta przyjazne przestrzenie emanujące pozytywną energią dodaje Anna Branicka.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii podczas powstawania budynku pozwoli zredukować zużycie energii elektrycznej i surowców naturalnych. Z kolei zastosowane rozwiązania techniczne zmniejszają zapotrzebowanie na energię i zapewniają mieszkańcom nawet dwukrotnie większy względem norm komfort akustyczny. Całość wieńczy zielony dach.

Lepszy model

Technologia prefabrykacji i budownictwa modułowego stanowi większość na skandynawskim rynku budownictwa, bo aż 80%. Pozwala to np. na większą trwałość budynku przed różnymi zjawiskami pogodowymi i hydrologicznymi, a nawet klęskami, takimi jak trzęsienia ziemi. 

Największym istniejącym już budynkiem w stylu modułowym jest londyński Ten Degrees, w dzielnicy Craydon. Jego wieże sięgają 44 i 38 pięter. Jednak już w 2023 roku tytułem lidera będzie mógł się poszczycić powstający w Singapurze Avenue South Residences, który ma sięgnąć aż 56 kondygnacji. Znajdą się w nim 1074 mieszkania.  

Przykładem modułowej konstrukcji jest także ten stadion:


Chcesz wiedzieć więcej o zrównoważonym budownictwie? Zobacz artykuł:

https://swiatoze.pl/skanska-wprowadza-niskoemisyjny-beton-w-warszawskim-biurowcu-p180/

źródło: mat. prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.