Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Skanska wprowadza niskoemisyjny beton w warszawskim biurowcu P180

Skanska wprowadza niskoemisyjny beton w warszawskim biurowcu P180

Szwedzka firma Skanska, piąte co do wielkości na świecie przedsiębiorstwo budowlane, zapowiada redukcję emisji dwutlenku węgla o 50% do 2030 r. Innowacyjny, niskoemisyjny beton Vertua ma pomóc firmie w realizacji tego celu. Skanska podpisała Kartę Zielonej Transformacji, włączając się tym samym w projekt Zielonej Transformacji prowadzony przez nasz portal.

BANER MOBILEB1
Reklama

Niskoemisyjna innowacja w budownictwie

Udział betonu w śladzie węglowym budynków Skanska stanowi około 56% śladu wszystkich materiałów, takich jak m.in.: stal, aluminium, szkło oraz ceramika. Firma, jako pierwszy deweloper w Europie Środkowej, zdecydowała się na zastosowanie betonu o obniżonym śladzie węglowym. Ilość CO2 wytworzona przy produkcji betonu Vertua, w porównaniu do tradycyjnej mieszanki betonowej, jest średnio o 42% niższa.

https.skanska.canto .global
Skanska deklaruje neutralność emisyjną do 2045 r., zdjęcie: skanska.canto.global.com

Beton o obniżonej emisji CO2 – jak to działa?

Zmniejszenie śladu węglowego betonu przy jego produkcji to złożony proces, na który składa się wiele czynników, takich jak:
– odpowiednio zaprojektowana receptura mieszanki,
– wykorzystanie cementu niskowęglowego i lokalnych surowców,
– zastosowanie paliw alternatywnych,
– dodatki mineralne do cementu.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Inwestycja Skanska w centrum Warszawy

Niskoemisyjny beton został zastosowany na szeroką skalę w biurowcu P180 w Warszawie. W ramach projektu zużyto do tej pory prawie 3500 m3 tego materiału. Zastosowanie betonu Vertua pozwoliło na zredukowanie ilości CO2, która odpowiada samochodowi osobowemu (napędzanemu benzyną) krążącemu wokół Ziemi wzdłuż równika 42 razy (obliczenia Departamentu Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej Zjednoczonego Królestwa, BEIS).

Budowa biurowca P180 w Warszawie

W Skanska aktywnie pracujemy nad zmniejszeniem naszego śladu węglowego w ramach ambitnych celów klimatycznych, zaczynając od działań, które mają największy wpływ na środowisko. Dlatego skupiamy się nie tylko na użytkowaniu budynków, ale także na sposobie ich budowy i procesie doboru odpowiednich materiałów. Jedną z innowacji, które stosujemy przy produkcji niezbędnych materiałów, jest beton niskoemisyjny – mówi Adam Targowski, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Skanska Office Unit

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Dlaczego potrzebujemy zeroemisyjnych rozwiązań w budownictwie i nie tylko?

Systematyczna ekspansja aglomeracji miejskich i powstawanie nowych inwestycji przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Unia Europejska, w ramach Nowego Zielonego Ładu, już zapowiedziała nakładanie na państwa członkowskie coraz większych obowiązków związanych z redukcją emisji CO2. Aktywne poszukiwanie metod na zmniejszenie śladu węglowego wchodzi na stałe do strategii wielu firm na całym świecie.

Karta Zielonej Transformacji 

W maju tego roku, na Placu Solnym we Wrocławiu, 11 podmiotów, w tym Skanska, podpisało Kartę Zielonej Transformacji. To dokument zobowiązujący do podjęcia działań w celu ograniczenia zmian klimatycznych.

Karta Zielonej Transformacji została opracowana przez Fundację Carbon Footprint, a portal Świat OZE jest jej partnerem medialnym.

Karta Zielonej Transformacji Sygnatariusze 418x315 1
Przedstawiciele firm i organizacji podpisują Kartę Zielonej Transformacji

Dokument wyznacza kierunki działań, które powinny podjąć przedsiębiorstwa i organizacje, aby ograniczyć swój wpływ na zmiany klimatu. Kluczowe założenia dokumentu to m.in.:

  • ograniczenie emisji gazów cieplarnianych,
  • ograniczenie śladu węglowego,
  • jawna strategia oparta na odpowiedzialności i sprawiedliwości ekologicznej, której realizacja pozwoli na szybkie i skuteczne osiągniecie celu.

Skanska chce osiągnąć neutralność emisyjną do 2045 r.

Firma deklaruje, że do 2045 r. osiągnie neutralność emisyjną. Jak zamierza tego dokonać?

Nieustannie poszukujemy nowych form współpracy z różnymi firmami w związku z realizacją naszych zrównoważonych projektów. Na przykład jedną z naszych inicjatyw jest współpraca z Signify w celu wykorzystania innowacyjnego oświetlenia w budynkach biurowych, które zmniejsza zużycie energii. Po zastosowaniu zielonego betonu i nawierzchni antysmogowych w kilku naszych projektach w Polsce przyszedł czas na beton niskoemisyjny, który docelowo chcielibyśmy wykorzystać we wszystkich naszych projektach w Europie Środkowo-Wschodniej. – mówi Adam Targowski

Inne przykłady na „zielone” podejście Skanska w biznesie to m.in. budynki w 100% zasilane odnawialnymi źródłami energii, takie jak Centrum Południe we Wrocławiu czy biurowiec Wave w Gdańsku.

W 2018 roku, we współpracy z Saule Technologies, Skanska rozpoczęła testowanie fotowoltaicznych ogniw perowskitowych. Rozwiązanie przetestowano w biurowcu Spark w Warszawie, a następnie uruchomiono pilotażową linię produkcyjną, umożliwiającą produkcję ogniw w większym formacie. Chcesz wiedzieć więcej?

źródło: YouTube.com, Skanska.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.