Nowy, ekologiczny trend w branży budowlanej: powrót do budownictwa naturalnego

Branża budowlana intensywnie się rozwija, proponując swoim klientom nowe usługi i usprawnienia. Do jednych z trendów szczególnie wartych zauważenia należy powrót do budownictwa naturalnego. Szczegóły związane z taką właśnie metodą budowania domów przybliżył Ryszard Biliński, przedstawiciel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.

Piękny, ekologiczny dom w Utah

Budynek zaprojektowany został tak, aby „celebrować piękne światło i surowe piękno stanu Utah”, jak mówią architekci z Sparano+Mooney Architecture z Salt Lake City, odpowiedzialni za projekt domu, nagrodzonego złotym certyfikatem LEED.

Najbardziej ekologiczna szkoła w Polsce w Chotomowie pod Warszawą

Szkoła w Chotomowie, w gminie Jabłonna pod Warszawą, ma 5 000 m2 powierzchni, na które składa się 30 sal lekcyjnych, sala gimnastyczna i trzy boiska. W budynku znajdują się 3 pompy ciepła połączone szeregowo, które w pełni pokrywają zapotrzebowanie na ciepło i chłód. Łączna moc pomp ciepła wynosi 240 kW. Pobierają one energię z wnętrza ziemi dzięki 60 pionowym odwiertom, z których każdy ma 85 metrów głębokości i jest wypełniony glikolem.

Ekologiczny dom z prefabrykowanych elementów

Modułowy Skyview Cabin to niewielki domek wykonany w pełni z naturalnych materiałów, które nie wymagają wiele pielęgnacji. Zaprojektowany został przez Arna Schuursa i Paulien van Noort z Qoncepts Agency. Dom posiada elewację pokrytą świerkiem oregońskim i ogromnymi przeszkleniami, które zacierają granice pomiędzy wnętrzem i otoczeniem.