Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pola uprawne w biurowcach. Jak miasta wykorzystują puste przestrzenie? 

Pola uprawne w biurowcach. Jak miasta wykorzystują puste przestrzenie? 

Rośnie popularność pracy zdalnej, a co za tym idzie, coraz więcej przestrzeni biurowych w większych miastach stoi pustych. Pomysł na jej wykorzystanie przedstawił jeden ze startupów, który zaproponował stworzenie w budynkach plantacji uprawnych. 

Reklama

Na pierwszym piętrze pracownicy, na drugim pole truskawek 

Według BBC w niektórych miastach nawet ¼ powierzchni biurowych jest pusta. Jak wykorzystać tą przestrzeń? Nietypowy pomysł ma jeden ze startupów, który proponuje zmianę biurowców w… plantacje uprawne. 

Jedna z takich inwestycji powstała w kanadyjskiej “Calgary Tower”, czyli 190-metrowej wieży obserwacyjnej w Kanadzie. Na jednym z pięter znajduje się kryta szklarnia, w której uprawia się truskawki, jarmuż i ogórki. Dzięki zaawansowanej technologii możliwa jest kontrola temperatury i wilgotności w taki sposób, aby powierzchnia biurowca stwarzała warunki zbliżone do tych, które występują na naturalnych polach uprawnych. 

– Pionowe farmy mogą okazać się opłacalnym sposobem na zapełnienie pustych budynków biurowych – mówi Warren Seay Jr, partner w dziale finansowania nieruchomości w waszyngtońskim biurze ArentFox Schiff.

Wydajność i oszczędność wody 

Rolnictwo szklarniowe rozwinęło się szczególnie w czasie pandemii COVID-19. Przerwy w dostawie surowców sprawiły, że bogatsze państwa postanowiły zainwestować w uprawę żywności, nawet jeżeli klimat i lokalizacja nie sprzyjały tradycyjnemu rolnictwu. Tak powstały uprawy w dubajskich czy singapurskich wieżowcach, pozwalające zaopatrywać lokalną społeczność w ekologiczne owoce i warzywa. 

Projekt piętrowych plantacji ma swoje zastosowanie również w biurowcach na co dzień zajętych przez firmy. Udowodnił to Greenspace, który we współpracy z klientami takimi jak Deloitte i Commonwealth Bank przekształcił puste miejsca w budynku na przestrzenie do uprawy zieleni.

Farmy wertykalne to nie tylko szansa na wykorzystanie zieleni, ale również na znaczną oszczędność wody. Jak wykazały badania profesora geografii na University of Guelph, większość takich plantacji zużywa niewielką ilość wody, a ich produkcja w przeliczeniu na metr kwadratowy jest większa niż na tradycyjnych polach uprawnych. 

Zobacz też: Holendrzy wyrywają płyty chodnikowe, żeby… zasadzić trawę

Źródło: bbc.com 

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.