Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Systemy elektroenergetyczne państw bałtyckich zostały po raz pierwszy zsynchronizowane z Europą

Systemy elektroenergetyczne państw bałtyckich zostały po raz pierwszy zsynchronizowane z Europą

Po długich przygotowaniach doszło do synchronizacji systemów elektroenergetycznych Łotwy, Litwy i Estonii z systemem europejskim. Cały proces był nadzorowany przez polskiego operatora – Polskie Sieci Elektroenergetyczne. 

Reklama

Synchronizacja systemów 

9 lutego 2025 roku doszło do historycznego wydarzenia, wzmacniającego niezależność energetyczną w regionie Europy wschodniej. Ceremonia przyłączenia państw bałtyckich do sieci elektroenergetycznej CESA odbyła się w Wilnie. Uczestniczyli w niej: prezydent Polski Andrzej Duda, przedstawiciele Litwy, Łotwy i Estonii oraz szefowa KE Ursula von der Leyen i komisarze ds. obronności Andrius Kubilius i ds. energii Dan Joergensen.

Synchronizacja systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą polega na ujednoliceniu częstotliwości napięcia. Wcześniej kraje, takie jak Estonia, Litwa i Łotwa polegały na rosyjskim systemie IPS/UPS, z którego korzystało aż 400 mln mieszkańców. 

– Synchronizacja jest uwieńczeniem wysiłków ludzi, którzy przez lata ciężkiej pracy negocjacyjnej, koncepcyjnej, analitycznej, konstrukcyjnej i budowlanej, doprowadzili do tego, że mogliśmy być świadkami dziejowego wydarzenia: systemy elektroenergetyczne Litwy, Łotwy i Estonii poprzez Polskę stały się na trwałe częścią systemu kontynentalnego – powiedziała ministra klimatu Paulina Henning-Kloska. 

AD 4nXcUSd2Ib3YmFgiRHEbuteviJe99W

Okres przygotowawczy z polskim udziałem  

Synchronizacja systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich została poprzedzona okresem przygotowawczym, które obejmował negocjacje, wybór koncepcji, analizy techniczne i ekonomiczne. Za część z nich jest odpowiedzialny Polski Instytut Energetyki Oddział Gdańsk. 

Cały proces przygotowawczy był nadzorowany przez polski OSP – Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. Na przedsięwzięcie przeznaczono środki z funduszu Łącząc Europę. Synchronizacja była wspierana również przez ENTSO-E, Stowarzyszenie Europejskich Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej. 

– Przygotowania do synchronizacji trwały od kilkunastu lat i PSE były w nie zaangażowane od samego początku. To historyczne wydarzenie, ale na tym nasza współpraca się nie kończy. Trwają już przygotowania do budowy nowego połączenia Polska – Litwa Harmony Link, które jeszcze bardziej wzmocni bezpieczeństwo w regionie – powiedział prezes PSE Grzegorz Onichimowski.

Zobacz też: Energetyka jest największym konsumentem wody w Europie. Jakie są konsekwencje? 

Źródła: gov.pl, pse.pl, pap.pl

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.