1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polacy są gotowi zapłacić więcej za eko-dom

Polacy są gotowi zapłacić więcej za eko-dom

Polacy są gotowi zapłacić więcej za eko-dom

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Forest Stewardship Council Polska 47% Polaków deklaruje chęć zapłacenia więcej za dom, który jest wykonany z certyfikowanych materiałów naturalnych. Statystyki potwierdzają, że ekologiczna świadomość polskiego konsumenta jest coraz wyższa. Ponad połowa Polaków postrzega budownictwo i budynki za duże źródło gazów cieplarnianych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wpływ budownictwa na klimat

Według ONZ co tydzień na Ziemi powstaje tyle budynków, ile znajduje się w Paryżu. Co istotne, zarówno ich budowa jak i eksploatacja są odpowiedzialne za ok. 40% globalnych emisji dwutlenku węgla. Dlatego tak istotne jest, aby w budownictwie również korzystać z ekologicznych rozwiązań i materiałów.

Czy jednak nad Wisłą mamy świadomość klimatycznych problemów związanych z budownictwem? Okazuje się, że tak. FSC Polska zleciło szereg badań, aby dowiedzieć się, jak Polacy zapatrują się na kwestię ekologii w tym sektorze. Okazuje się, że prawie połowa ankietowanych (47%) twierdzi, że byłaby w stanie zapłacić więcej za dom lub mieszkanie, które zostałoby wykonane z materiałów pozyskiwanych z poszanowaniem przyrody.

Jednym z takich materiałów może być… drewno. Chociaż oczywiście wycinki lasów, szczególnie będących siedliskami zagrożonych wyginięciem gatunków są złe, to da się pozyskiwać ten materiał z o wiele bardziej etycznych źródeł. Sprawdzaniem i certyfikacją drewna zajmuje się właśnie między innymi Forest Steward Council. Jak podkreślają przedstawiciele tej instytucji, drewno samo w sobie jest surowcem odnawialnym, który w przeciwieństwie do betonu potrafi pochłaniać emitowane do atmosfery CO2. Warto jednak zaznaczyć, że nie możemy po prostu wycinać wszystkich lasów, aby zyskać surowiec budowlany. Używanie drewna w budownictwie musi łączyć się z przemyślaną i rozsądną gospodarką zasobami leśnymi.

Drewno – materiał XXI wieku

76% badanych Polaków jest zdania, że drewno wykorzystywane w budownictwie powinno posiadać certyfikaty, które świadczą o jego legalnym pochodzeniu i braku negatywnego wpływu na środowisko – tak wynika z badania zrealizowanego przez SW Research. Tymczasem według statystyk Ipsosu ok. 33% ankietowanych w naszym kraju wskazuje zmiany klimatu jako jedną ze swoich największych obaw, a prawie 60% chciałoby, aby firmy nie przyczyniały się do wylesiania.

– Alex de Rijke, uznany brytyjski architekt, powiedział, że metal był materiałem XIX wieku, beton – XX wieku, a drewno będzie materiałem XXI wieku. To idea zgodna także z oczekiwaniami polskich konsumentów, by drewno stało się przyszłością budownictwa. Ważne przy tym jest, aby branża budowlana wykorzystywała certyfikowane drewno z odpowiedzialnego źródła, dzięki czemu nie zubożymy zasobów tego naturalnego surowca. Drewno pozyskiwane w ramach odpowiedzialnej gospodarki leśnej wnosi do projektów budowlanych korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne – mówi Karolina Tymorek, dyrektorka FSC Polska.

Konieczność certyfikacji staje się również faktem prawnym – zgodnie z unijnym rozporządzeniem EUDR kluczowe grupy produktów na terenie wspólnoty nie mogą przyczyniać się do degradacji lasów.

– Czytaj także: Fotowoltaika na każdym nowym budynku? Taki jest plan Unii na zeroemisyjne budynki

Źródło: biznes.newseria.pl, fsc.org

Fot. Canva (zhaojiankang; FelixMittermeier)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.