Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polacy są gotowi zapłacić więcej za eko-dom

Polacy są gotowi zapłacić więcej za eko-dom

Polacy są gotowi zapłacić więcej za eko-dom

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Forest Stewardship Council Polska 47% Polaków deklaruje chęć zapłacenia więcej za dom, który jest wykonany z certyfikowanych materiałów naturalnych. Statystyki potwierdzają, że ekologiczna świadomość polskiego konsumenta jest coraz wyższa. Ponad połowa Polaków postrzega budownictwo i budynki za duże źródło gazów cieplarnianych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wpływ budownictwa na klimat

Według ONZ co tydzień na Ziemi powstaje tyle budynków, ile znajduje się w Paryżu. Co istotne, zarówno ich budowa jak i eksploatacja są odpowiedzialne za ok. 40% globalnych emisji dwutlenku węgla. Dlatego tak istotne jest, aby w budownictwie również korzystać z ekologicznych rozwiązań i materiałów.

Czy jednak nad Wisłą mamy świadomość klimatycznych problemów związanych z budownictwem? Okazuje się, że tak. FSC Polska zleciło szereg badań, aby dowiedzieć się, jak Polacy zapatrują się na kwestię ekologii w tym sektorze. Okazuje się, że prawie połowa ankietowanych (47%) twierdzi, że byłaby w stanie zapłacić więcej za dom lub mieszkanie, które zostałoby wykonane z materiałów pozyskiwanych z poszanowaniem przyrody.

Jednym z takich materiałów może być… drewno. Chociaż oczywiście wycinki lasów, szczególnie będących siedliskami zagrożonych wyginięciem gatunków są złe, to da się pozyskiwać ten materiał z o wiele bardziej etycznych źródeł. Sprawdzaniem i certyfikacją drewna zajmuje się właśnie między innymi Forest Steward Council. Jak podkreślają przedstawiciele tej instytucji, drewno samo w sobie jest surowcem odnawialnym, który w przeciwieństwie do betonu potrafi pochłaniać emitowane do atmosfery CO2. Warto jednak zaznaczyć, że nie możemy po prostu wycinać wszystkich lasów, aby zyskać surowiec budowlany. Używanie drewna w budownictwie musi łączyć się z przemyślaną i rozsądną gospodarką zasobami leśnymi.

Drewno – materiał XXI wieku

76% badanych Polaków jest zdania, że drewno wykorzystywane w budownictwie powinno posiadać certyfikaty, które świadczą o jego legalnym pochodzeniu i braku negatywnego wpływu na środowisko – tak wynika z badania zrealizowanego przez SW Research. Tymczasem według statystyk Ipsosu ok. 33% ankietowanych w naszym kraju wskazuje zmiany klimatu jako jedną ze swoich największych obaw, a prawie 60% chciałoby, aby firmy nie przyczyniały się do wylesiania.

– Alex de Rijke, uznany brytyjski architekt, powiedział, że metal był materiałem XIX wieku, beton – XX wieku, a drewno będzie materiałem XXI wieku. To idea zgodna także z oczekiwaniami polskich konsumentów, by drewno stało się przyszłością budownictwa. Ważne przy tym jest, aby branża budowlana wykorzystywała certyfikowane drewno z odpowiedzialnego źródła, dzięki czemu nie zubożymy zasobów tego naturalnego surowca. Drewno pozyskiwane w ramach odpowiedzialnej gospodarki leśnej wnosi do projektów budowlanych korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne – mówi Karolina Tymorek, dyrektorka FSC Polska.

Konieczność certyfikacji staje się również faktem prawnym – zgodnie z unijnym rozporządzeniem EUDR kluczowe grupy produktów na terenie wspólnoty nie mogą przyczyniać się do degradacji lasów.

– Czytaj także: Fotowoltaika na każdym nowym budynku? Taki jest plan Unii na zeroemisyjne budynki

Źródło: biznes.newseria.pl, fsc.org

Fot. Canva (zhaojiankang; FelixMittermeier)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.