Perowskitowe ogniwa słoneczne od Saule Technologies trafią na rynek dzięki Skanska

Perowskitowe ogniwa słoneczne od Saule Technologies trafią na rynek dzięki Skanska

Saule Technologies, polska firma opracowująca perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne, podpisała umowę z Skanska. Dzięki temu innowacyjne, półprzezroczyste panele słoneczne trafią na rynek komercyjny  i wesprą zrównoważone budownictwo.

Za sprawą umowy Skanska nabyła wyłączne prawa do technologii stworzonej przez Saule Technologies i będzie pierwszym na świece deweloperem perowskitowych ogniw fotowoltaicznych. Wdrożone zostaną one na rynek komercyjny już w 2018 roku.

Innowacyjne ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są  z perowskitu, czyli krystalicznego materiału, który jest w stanie zastąpić krzem. Zmiana surowca powoduje, że nowe panele są lżejsze, cieńsze i bardziej elastyczne, ponieważ wyprodukowane je z zastosowaniem druku atramentowego. Jak informuje współzałożycielka Saule Technologies, Olga Malinkiewicz: „Możemy dostosować kształt, kolor i rozmiar modułów do potrzeb klienta i zainstalować je na każdej dostępnej powierzchni budynku, niekoniecznie na dachu”. Takie ogniwa umieszczone mogłyby być na fasadach i oknach.

Dlatego Skanska zamierza rozpocząć projekt pilotażowy od instalowania perowskitowych paneli fotowoltaicznych w budynkach biurowych. Jako firma budowlana, chciałaby tworzyć obiekty, które będą bardziej wydajne i samowystarczalne energetycznie.

Saule Technologies swoje rozwiązania naukowe opracowuje i testuje od 2014 roku. Współpracuje z uniwersytetami międzynarodowymi z krajów, takich jak: Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania czy Izrael. Ich działania wspiera finansowo japoński inwestor oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które przyznaje granty badawcze.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.