Perowskitowe ogniwa słoneczne od Saule Technologies trafią na rynek dzięki Skanska

Saule Technologies, polska firma opracowująca perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne, podpisała umowę z Skanska. Dzięki temu innowacyjne, półprzezroczyste panele słoneczne trafią na rynek komercyjny  i wesprą zrównoważone budownictwo.

Za sprawą umowy Skanska nabyła wyłączne prawa do technologii stworzonej przez Saule Technologies i będzie pierwszym na świece deweloperem perowskitowych ogniw fotowoltaicznych. Wdrożone zostaną one na rynek komercyjny już w 2018 roku.

Innowacyjne ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są  z perowskitu, czyli krystalicznego materiału, który jest w stanie zastąpić krzem. Zmiana surowca powoduje, że nowe panele są lżejsze, cieńsze i bardziej elastyczne, ponieważ wyprodukowane je z zastosowaniem druku atramentowego. Jak informuje współzałożycielka Saule Technologies, Olga Malinkiewicz: „Możemy dostosować kształt, kolor i rozmiar modułów do potrzeb klienta i zainstalować je na każdej dostępnej powierzchni budynku, niekoniecznie na dachu”. Takie ogniwa umieszczone mogłyby być na fasadach i oknach.

Dlatego Skanska zamierza rozpocząć projekt pilotażowy od instalowania perowskitowych paneli fotowoltaicznych w budynkach biurowych. Jako firma budowlana, chciałaby tworzyć obiekty, które będą bardziej wydajne i samowystarczalne energetycznie.

Saule Technologies swoje rozwiązania naukowe opracowuje i testuje od 2014 roku. Współpracuje z uniwersytetami międzynarodowymi z krajów, takich jak: Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania czy Izrael. Ich działania wspiera finansowo japoński inwestor oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które przyznaje granty badawcze.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Zasiarczony węgiel będzie dalej truł Polaków – Ministerstwo Energii proponuje nowe normy węgla dla gospodarstw domowych

Następny artykuł

30 ekologicznych autobusów już niebawem wyjedzie na ulice Krakowa

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,