Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak samodzielnie zbudować domek dla pszczół?

bees

Jak samodzielnie zbudować domek dla pszczół?

Nasz pszczelarski tydzień w Świecie OZE rozpoczynamy od poradnika „jak samodzielnie zbudować domek dla pszczół?”. Pszczoły mają ogromne znaczenie dla naszego ekosystemu, może odwdzięczymy się więc za ich ciężką pracę iście luksusowym domkiem?!

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Dlaczego warto zbudować domek dla pszczół?

Budowa domku dla pszczół daje nam świetną okazję do obserwacji tego niesamowitego gatunku. Oczywiście możemy korzystać też ze wszystkich dobroci jakie nam oferują, takich jak np. miód, czy pyłek pszczeli.

Przede wszystkim jednak niesiemy nieocenioną pomoc pszczołom, które obecnie są mocno narażone na wyginięcie. Zapewniamy im schronienie i możliwość pracy. Pszczoły odpowiadają za wzrost roślin i są konieczne do zachowania równowagi w przyrodzie.

Z jakiego drewna korzystać?

Najczęściej wykorzystywanym materiałem do budowy domku dla pszczół jest drewno sosnowe. Pamiętajmy, by było odpowiednio wysuszone, ponieważ wilgotne drewno może przyczynić się do rozwoju pasożytów i pleśni.

Korpus obudowa domku

Im większy zbudujemy korpus domku, tym więcej przegródek nam się zmieści. Możemy samodzielnie połączyć pięć desek z drewna sosnowego, ale w sklepach dostępne są też już specjalnie przygotowane korpusy. Na dnie musimy zadbać o „wylotkę”, to właśnie przez nią pszczoły wylatują i wlatują do środka.

Ocieplenie

Najczęstszym materiałem używanym do ocieplenia domku są styropianowe płyty. Umieszczamy je wewnątrz obudowy przy ściankach, a na końcu wykańczamy boazerią.

Ramka

Ramka to element naszego ula, na którym pszczoły będą osadzały wyprodukowany miód. Oczka siatki muszą być bardzo małe, by pszczoły nie mogły się przez nie przemieszczać. Najczęściej używa się siatki wykonanej z aluminium. Pamiętajmy również o listwach, które będą służyć jako podpora.

Daszek

To jaki zbudujemy daszek, zależy już od naszej wyobraźni, może być zarówno przeźroczysty z pleksi, jak i drewniany. Pierwsze rozwiązanie, ze względu na brak zaciemnienia, gwarantuje nam, że pszczoły przystąpią do pracy już od wczesnych godzin porannych. Najważniejsze, by pamiętać, że daszek ma pełnić funkcję ruchomą, abyśmy mogli bez przeszkód dostać się do ula. Będzie nam również służył do wyjmowania ramki z miodem.

Zabezpieczenie

Gotowy ul warto również zabezpieczyć dodatkową siatką, aby nasze pszczoły nie stały się pożywieniem dla ptaków, czy gryzoni. Zadbajmy również, by był odpowiednio solidnie wykonany, aby nie został zniszczony przez anomalie pogodowe.

Inny, prostszy sposób

Innym, mniej skomplikowanym sposobem, jest budowa domku w drewnianej skrzyni lub nawet plastikowej podłużnej doniczce. Możemy wykorzystać wtedy bambus, trzcinę, mech łodygi roślin itp. i po prostu umieścić je w środku. Jeśli domek będzie znajdował się np. na balkonie lub w innym miejscu z zadaszeniem, to nawet nie potrzebujemy budować daszku.

Gdzie umieścić domek dla pszczół?

Mamy zupełną dowolność co do miejsca, w którym zlokalizujemy nasz domek, ze względu na to, że pszczoły same znajdują kwiaty. Jedynie można zatroszczyć się, by było to w miarę słoneczne miejsce, jak najmniej narażone na wilgoć. Nasz nowy „hotel dla pszczół” może zarówno stać na balkonie, jak i wisieć na drzewie w ogrodzie na specjalnie przeznaczonym do tego haku.

To jeden z całego cyklu artykułów o pszczołach. W portalu Wielki Dzień Pszczoły obchodzimy nie przez dzień, ale cały tydzień. Przeczytaj pozostałe teksty:

Co wiemy o pszczołach?

Poznaj zaklinaczkę pszczół z TikToka

Poznaj dary pszczół, o których nie miałeś pojęcia

Poznaj 5 zaskakujących faktów o zapylaczach

Co dobrego możesz zrobić dla pszczół

źródło: miodymanuka.pl, portal pszczelarski

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.