Pszczoły będą roznosić środki ochrony roślin

Pszczoły będą roznosić środki ochrony roślin

Kanadyjska firma, która wykorzystuje pszczoły i trzmiele do roznoszenia biologicznych środków ochrony roślin, skomercjalizuje tę technologię. Przeprowadzone badania udowadniają, że metoda jest całkowicie bezpieczna dla owadów.

John Sutton, pracownik naukowy kanadyjskiego Uniwersytetu Guelph, w 1990 roku opisał podpatrzoną w naturze metodę współpracy z owadami przy ochronie roślin z wykorzystaniem środków biologicznych. Naukowiec, który obecnie jest doradcą w Bee Vectoring Technologies (BVT), przetestował setki grzybów i ostatecznie wybrał Clonostachys rosea, który ma zdolność chronienia roślin przed pleśniami.

Jak przebiega cały proces?

Pszczoły wychodząc z ula w porze kwitnienia chronionych roślin, przechodzą po tacce zawierającej proszek Clonostachys rosea, by następnie w procesie zbierania pyłku kwiatowego roznieść go po roślinach. Okres kwitnienia to najlepszy moment, ponieważ pleśnie najczęściej właśnie przez kwiaty próbują wniknąć w rośliny. Grzyb – tworząc prawie niewidoczne skupiska – skutecznie im to uniemożliwia.

Clonostachys mógłby być rozpylany, ale dostarczanie go przez pszczoły jest skuteczniejsze, pszczoły znajdą każdy kwiat, a pora oprysków może nierozwinięte pączki pominąć – podkreślał Sutton cytowany w komunikacie BVT.

Skutecznie i bezpiecznie 

Przypadek skuteczności nowatorskiej metody opisała agencja prasowa Canadian Press. Dave Passafiume, kanadyjski farmer uprawiający truskawki wskazywał, że na jego polach, w zależności od pogody, marnowało się od 10 do nawet 70 % truskawek – właśnie z powodu pleśni. Jak twierdził, po zastosowaniu nowej metody straty te spadły do zera.

Metoda ta przeszła w USA proces certyfikacji, której celem było m.in. udowodnienie, że wykorzystywanie owadów nie jest dla nich szkodliwe. BTV współpracuje również z farmami dostarczającymi rolnikom ule pszczół i trzmieli. Kanadyjska firma stara się także o certyfikację w innych krajach szacując, że między 2015 a 2025 rokiem skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) w sektorze biologicznych środków ochrony wyniesie 14%.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.