Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 4.11. – 10.11.

Za nami pierwszy tydzień listopada. Co się przez ten czasy wydarzyło? W fotowoltaice pojawił się nowy rekord oraz polska obniżka podatku VAT, a w Rosji coraz bliżej do zwolnienia z podatku dochodowego od sprzedaży energii z OZE. To informacje pozytywne. Z negatywnych toczy się dyskusja na temat miejsca organizacji tegorocznego Sylwestra w Zakopanem, a w pasiece w Głuchołazach otruto 30 pszczelich rodzin. Oto podsumowanie tygodnia!

Opole: ktoś otruł pół miliona pszczół

Pół miliona owadów zostało otrutych w pasiece w Głuchołazach (Opolskie). Ryszard Mochoń jest pszczelarzem od 45 lat, podkreśla, że to jego hobby. Do tej pory opiekował się 100 pszczelimi rodzinami, produkuje też miód i figurki z wosku. Do otrucia pszczół doszło w połowie października, tuż przed momentem, w którym pszczelarze przygotowują ule do zimowania. 

Pszczoły od teraz są oficjalnie uznane za najważniejsze istoty na Ziemi

Earthwatch Institute, międzynarodowa organizacja charytatywna zajmująca się ochroną środowiska, oficjalnie uznała pszczoły za najważniejsze stworzenia na naszej planecie. Niestety wiele gatunków zapylaczy jest narażonych na wyginięcie. Wyniki badań wykonanych w ostatnich latach są zatrważające – szacuje się, że wyginęło nawet 90% pszczół.

Futurystyczne hotele dla owadów stanęły na Polu Mokotowskim w Warszawie

Gdy mówi się o stylowych domkach dla zwierząt, często jest to przerost formy nad treścią. Nowoczesny design często nie ma nic wspólnego z praktycznością (chociażby w przypadku wielu budek lęgowych). Na szczęście zdarzają się również udane projekty. Do takich można zaliczyć hotele dla pożytecznych owadów, które postawiono na Polu Mokotowskim w Warszawie. 

Pszczoła o imieniu B. podbija Instagram. Jej celem jest ratowanie własnego gatunku

Pod koniec kwietnia tego roku na Instagramie zadebiutowała pszczoła-influencerka o imieniu B. Jej celem jest ochrona i ratowanie przedstawicieli własnego gatunku, a także zwrócenie uwagi na użyteczność pszczół w wielu obszarach gospodarki. Ponadto w planach jest również zbiórka pieniędzy na rzecz ochrony tych owadów.

W ciągu trzech miesięcy w Brazylii wymarło ponad 500 mln pszczół

Ekolodzy alarmują – w Brazylii w ciągu zaledwie trzech miesięcy uśmiercono ponad 500 mln pszczół (400 tys. w samym stanie Rio Grande do Sul). „Uśmiercono” to odpowiednie słowo, ponieważ po raz kolejny winę ponosi człowiek. Według naukowców główną przyczyną śmierci zapylaczy są pestycydy (insektycydy). O ile w krajach Unii Europejskiej zakazano stosowania środków aktywnie czynnych należących do grupy neonikotynoidów, Brazylia mimo sprzeciwu ekologów zniosła całkowicie ograniczenia.