Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dary pszczół, o których nie miałeś pojęcia!

bees

Dary pszczół, o których nie miałeś pojęcia!

Wszyscy wiemy, że pszczoły są częścią naszego ekosystemu. To dzięki nim wzrastają rośliny i od nich mamy pyszny miód, stosowany nie tylko w celach kulinarnych, ale i zdrowotnych. Jednak pszczoły dostarczają nam dużo więcej niż może nam się wydawać. Przyjrzyjmy się kilku mniej oczywistym, czasem niekonwencjonalnym, pszczelim darom, o jakich mogłeś nie słyszeć.

BANER MOBILEB1
Reklama

Apiterapia – czym jest?

Słowo Apiterapia pochodzi od łacińskiego słowa apis oznaczającego pszczołę. Jest to jedna z metod leczenia wykorzystywanych w medycynie alternatywnej. W tej terapii wykorzystuje się produkty pochodzące od pszczół.

Ta metoda stosowana jest w wielu aspektach zdrowotnych – od zaburzeń psychicznych po choroby układu nerwowego, trawiennego i oddechowego.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Apiterapia pszczelim powietrzem

Apiterapia pszczelim powietrzem to inaczej inhalacja powietrzem pochodzącym z ula. Terapia polega na wdychaniu powietrza z uli, które wydostaje się z nich do pomieszczenia, w którym przebywa człowiek. Jest ono całkowicie pozbawione bakterii, wirusów i chorobotwórczych grzybów.

Dodatkowym atutem jest możliwość przebywania w otoczeniu tak dużej ilości pszczół, gdzie wyzwala się korzystna dla człowieka energia, a powietrze jest zjonizowane.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

To jest prawda, ponieważ pszczelarze, nawet w podeszłym wieku cieszą się dobrym zdrowiem. Pracują bezpośrednio przy ulach i właśnie tam mają swego rodzaju apiterapię. Oddychają powietrzem ulowym, a to coś najlepszego dla człowieka takim powietrzem oddychaćpowiedział w rozmowie ze Światem OZE mistrz pszczelarz Tadeusz Sapała, właściciel „Pasieka Karolina” z Wieliczki i emerytowany prezes koła pszczelarzy Kraków Krowodrza-Prądnik.

Uloterapia

Uloterapia jest nowym gatunkiem apiterapii. Wykorzystuje ona wiedzę pochodzącą z wieloletniego doświadczenia, płynącą z przebywania z pszczołami.

Potwierdzono, że energia, którą wytwarzają pszczoły, jest identyczna z energią emitowaną przez człowieka. Kontakt człowieka z taką energią, wspomaga wzrost sił życiowych wpływa na zmniejszenie odczuwalnego zmęczenia.

Nieodczuwalne dla kuracjusza wibracje, które powstają w ulu, korzystnie oddziałują nie tylko na ogólny stan organizmu, ale również na tempo przemian materii. Z kolei woń naturalnego miodu, propolisu, wosku i pyłku pszczelego ma dobroczynny wpływ na praktycznie wszystkie układy w ciele człowieka: centralny układ nerwowy, oddechowy, sercowo-naczyniowy. Szybko zauważalnym efektem jest zdecydowana poprawa jakości snu.

Muszę się tu pochwalić, często mówi się samochwała w kącie stała, mam już sporo wiosenek i naprawdę czuję się dobrze, przerzucam korpusy, silny jestem i zadowolony z życiamówi Tadeusz Sapała i dodaje: – Powstają specjalne nie ule, a domki pszczelarskie, w których przeprowadza się uloterapię. To jest teraz w modzie, takie domki powstają jak grzyby po deszczu podsumowuje.

Pyłek pszczeli

Właściwości odżywcze i terapeutyczne pyłku pszczelego wynikają z bardzo bogatego składu chemicznego. Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły rozmaite właściwości pyłku, m.in. odżywcze, odtruwające, antydepresyjne, antyalergiczne, przeciwmiażdżycowe, antybiotyczne, regulujące trawienie, leczenie schorzeń prostaty, wspomagające leczenie cukrzycy, poprawiające wzrok, przeciwzapalne. Jest on stosowany nawet w kosmetyce.

Jest wiele przepisów na zastosowanie pyłku. Można go stosować np. doustnie z miodem, działając profilaktycznie przy alergiach, dodawać do deserów, czy nawet maseczek kosmetycznych.

Pyłek pszczeli jest bardzo pożywnym pokarmem dla człowieka, który daje nam pszczoła. Dzisiaj nawet lekarze, którzy kiedyś byli sceptycznie nastawieni do tego rozwiązania, zalecają zażywać pyłek. Są różne przepisymówi Tadeusz Sapała.

Propolis

Następnym niesamowitym darem, jaki przynoszą nam pszczoły, jest propolis. Jest on wykonywany z kitu pszczelego, bo tak nazywa się pierwotny materiał przed wytworzeniem propolisu. Zbiera się go z uli ze specjalnych ramek.

Następnie można wyróżnić dwa rodzaje produkcji propolisu. W pierwszym z nich używa się spirytusu do zalania kitu i tak rozpuszczony roztwór wstrząsa się co jakiś czas przez około 2 tygodnie. Po odcedzeniu propolis jest gotowy do spożycia.

Drugi ze sposobów nie uwzględnia spirytusu:

Kilka lat temu świętej pamięci prof. Czarnecki z UJ uzyskiwał propolis z kitu pszczelego bez spirytusu, to właśnie on wypromował tę metodę, teraz w ten sposób przygotowany kit pszczeli jest w sprzedażymówi mistrz pszczelarz Tadeusz Sapała.

Są różne zalecenia ku zastosowaniu propolisu. Można dodawać po kilka kropli na cukier lub miód na łyżeczkę i trzymać przez jakiś czas w buzi.

Propolis jest stosowany przede wszystkim na ból gardła, nawet zielarze zalecają stosować propolis. Sam miałem za młodu problemy z gardłem, zacząłem stosować propolis i teraz już lat dziesiąt nic się z nim nie dzieje. Lekarze tez nieraz zalecają go stosować w przeziębieniach i innych niemocach zdrowotnych – mówi Sapała.

Mleczko pszczele

Zdecydowanie największym rarytasem pochodzącym od pszczół jest mleczko pszczele.  Jest ono produkowane w bardzo małych ilościach, dlatego jest niezwykle pożądane. To substancja wytworzona przez młode pszczoły robotnice. Stosuje się go jako preparat odżywczy, środek wspomagający płodność, a także dla uzyskania naturalnego piękna i witalności.

Mleczko pszczele jest produktem pozyskiwanym przez wysokokwalifikowanych pszczelarzy. Jest ono bardzo ciężkie do wydobycia. Stanowi ono wydzielinę gruczołów ślinowych pszczół karmicielek. Służy w ulu jako pokarm larw, które muszą pływać w tym mleczku pszczelim. Kiedy jest wprowadzane przez pszczoły do mateczników i zanim larwa zostanie w nim zakryta, następuje odebranie mleczka przez pszczelarzamówi Tadeusz Sapała i dodaje:

Mleczko bogate jest w witaminy B1, B2, B12, kwas foliowy, biotynę, i małe ilości witaminy E. Na szczególną uwagę zasługuje dodatkowo zestaw wysokowartościowych protein, substancji białkowych. Mleczko zapewnia człowiekowi wysoką odporność i regenerację. To najbardziej rarytasowy produkt pszczeli – dodaje Sapała.

Jad pszczeli

Jad pszczeli nie należy do pozytywnie kojarzących się substancji, ale jednak przynosi ogromne korzyści. Kiedy stosowany jest z rozsądkiem i w odpowiedniej ilości, może przyczynić się do polepszenia naszego zdrowia. Jest on bardzo skuteczny w leczeniu schorzeń, szczególnie przy problemach z mięśniami i stawami. Jad wprowadzany jest w chore miejsce bezpośrednio od pszczoły przez specjalną siateczkę, dzięki której pszczoła nie traci żądła, a ból towarzyszący pacjentowi podczas zabiegu jest znacznie mniejszy.

Jest wykorzystywany do polepszenia zdrowia, wprowadzany jest przez specjalistów. Pszczoły są osadzane na siatce na ciele człowieka i stosowane są w bólach mięśni. Specjaliści przykładają pszczołę, która  wprowadza jad, oczywiście uczulenie jest przeciwskazaniem dla takiego zabiegutłumaczy Tadeusz Sapała.

Pierzga

Pierzga jest produkowana z pyłku, który pszczoły robotnice znoszą do ula. Pszczoły ulowe zdejmują pyłek, ubijają w komórkach pszczelich oraz dodają swojego enzymu. Następnie wszystko ubijają nóżkami i lekko zaklejają miodem. Na zimę zostaje on w ulu, a  na wiosnę, kiedy pojawiają się młode jest on dla nich pokarmem podaje specjalista.

Pierzga ma postać twardych grudek o nieregularnym kształcie i ciemnobrązowej barwie. Ze względu na masę składników odżywczych, jakie zawiera, stosowana jest prozdrowotnie.

To jest bomba witaminowa. Każdemu bardzo dobrze służy. Jeśli komuś brakuje witamin w organizmie to polecam zażyć są o wiele lepiej przyswajalne niż witaminy, które łykamy w pastylkach podsumowuje pszczelarz.

Koniecznie sprawdź pozostałe teksty o pszczołach, które przygotowaliśmy z okazji Wielkiego Dnia Pszczół. U nas dzień trwa cały tydzień.

Co wiemy o pszczołach?

Jak samodzielnie zbudować domek dla pszczół?

Poznaj zaklinaczkę pszczół z TikToka

Poznaj 5 zaskakujących faktów o zapylaczach

Co dobrego możesz zrobić dla pszczół

źródło: wapteka.pl, spchn.lbl.pl. medonet.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.