1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Stadion z tysiąca kontenerów. MŚ 2022

Stadion z tysiąca kontenerów. MŚ 2022

Już w tym roku w Katarze odbędą się mistrzostwa świata w piłce nożnej Fifa 2022. Z tej okazji powstał jedyny w swoim rodzaju stadion. Został zbudowany z prawie tysiąca zużytych kontenerów, które można zdemontować.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

947

947 to numer kierunkowy do Kataru, a także ilość kontenerów, z jakiej został zbudowany nietypowy stadion. Modułowa konstrukcja i optymistyczna gama kolorów zwracają uwagę.

Projekt zrealizowała hiszpańska pracownia Fenwick Iribarren Architects. 

Dotychczas obiekt sportowy w pobliżu portu Doha nosił nazwę Ras Abu Aboud. Mógł pomieścić 40 tys. widzów. Aktualna wersja stadionu zmienia podejście do budowy sportowych obiektów, ponieważ 947 to pierwszy kompleks w historii mistrzostw świata Fifa, który można zdemontować.

Przeczytaj też o basenie wykonanym z kontenera

Po zakończeniu turnieju piłkarskiego autorzy tej modułowej konstrukcji chcą przekształcić ją w szereg mniejszych obiektów. Dzięki wielu osobnym częściom zmniejszyły się koszty budowy, skrócił czas pracy, a ponadto w realizacji zużyto 40% mniej wody w porównaniu do budowy konwencjonalnego stadionu.

yBQw9jJBctuQWcdElXBwy
Wizualizacja, fot. designboom.com

Metalowe części z kontenerów można poddać recyklingowi. Konstrukcja korzysta z naturalnej wentylacji. W niektórych kontenerach mieszczą się klatki schodowe, czy łazienki.

a3MTgo37wG1k2nbamdnJMkgGbLKFeUP13MCObWdZIp4cwLdanXl2hx5cLE8d4DSD3lPpXBWvvs2O3swYalTIFyOldQ6QsOct8MqPtXDaUz6RjRYIkzifo5QyZNsd
Wizualizacja, fot. designboom.com

Dlaczego akurat kontenery?

Wykorzystanie kontenerów w budownictwie i architekturze to precedens widoczny ostatnimi latami. Obiekty te, kiedy zostają wyłączone z użycia w transporcie, nie tracą swojej funkcjonalności. Ponowne wykorzystanie konstrukcji i stworzenie z nich, czegoś jeszcze bardziej wartościowego, nazywa się upcyclingiem. Proces ten, jest zbliżony do recyklingu, ale są między nimi różnice. Przeczytaj poniżej, jakie:

Stadion uzyskał pięciogwiazdkowy certyfikat potwierdzający zrównoważony charakter budowli. Global Sustainability Assessment System (GSAS) został przyznany zarówno w zakresie konstrukcji, jak i samego projektu. GSAS to certyfikat przeznaczony dla ekologicznych projektów i konstrukcji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Sześć gwiazdek to maksymalna nota.

Kontenery, które tworzą stadion w Katarze, mają być też ukłonem w stronę dziedzictwa kulturowego miejsca, związanego z przemysłem morskim.

źródło i fot: dezeen.com, designboom.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.