Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwszy na świecie plac budowy o zerowej emisji

Pierwszy na świecie plac budowy o zerowej emisji

Oslo, chce sprawić, aby przemysł budowlany osiągnął niską, a może nawet zerową emisję dwutlenku węgla. Jak do tego dąży?

BANER MOBILEB1
Reklama

Elektryfikacja

Po placu budowy w samym sercu Oslo (promenada Olav Vs gate) jeździły nie spalinowe, ale elektryczne koparki i ciężarówki. Wszystko w ramach pilotażowego programu pierwszego na świecie placu budowy o zerowej emisji. Mark Preston Aragonès z organizacji Bellona twierdzi, że dopóki nie zobaczył na własne oczy bezemisyjnej budowy, nie mógł w nią uwierzyć. 

W tym miejscu panowała niepodobna do placu budowy cisza. Dzięki temu możliwe było też działanie w godzinach, w których zazwyczaj nie prowadzi się prac budowlanych. Co więcej, dzięki zastosowaniu sprzętu elektrycznego możliwe było zapewnienie lepszych i bezpieczniejszych warunków do pracy. Oslo chce przewodzić w branży zeroemisyjnego przemysłu budowlanego. Nic dziwnego, bo dzięki projektowi na budowie zaoszczędzono równowartość 92,5 tys. kg CO2 w porównaniu z użyciem konwencjonalnych maszyn. To tak jakby z ulic usunąć 20 aut rocznie.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
W1mG7fSjOvWiQXxCY6lCq0gGyPoNWW9YDQxtWn6Hf2ybmMvUqcbO15xz5sVyi QqZbyqdu3ZzbmOFknOGLdm8TF5DsV4kYd1urH7lhLDWRGPaGNEPYHkY11fmjsE91vp8fJLhX0X
Promenada odnowiona dzięki niskoemisyjnej budowie, źródło: magasin.oslo.kommune.no

Oslo i niska emisja

Obecnie sam sektor budowlany odpowiada za ponad 10% globalnej emisji gazów cieplarnianych. Wpływ tej branży jest jeszcze bardziej dostrzegalny, jeżeli weźmiemy pod uwagę emisje pochodzące ze zużycia energii. Tutaj liczba wzrasta do około 38% światowych emisji. W Oslo sektor budowlany  odpowiada za 7% całkowitej emisji CO2 w mieście. Dzięki takim programom, jak ten przy promenadzie Olav Vs gate miasto patrzy z optymizmem na przyszłość.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Przyszłość branży

Norwegia w dużej mierze korzysta z odnawialnych źródeł energii. W większości z energii wodnej. Oslo planuje, aby do 2025 r. każda budowa mogła pochwalić się niskoemisyjnymi urządzeniami i rozwiązaniami. Być może uda się to ze względu na prowadzone od 2019 r. działania, np. wprowadzanie zeroemisyjnych pojazdów do wielu sektorów gospodarki i edukacji. Z drugiej strony pojawia się wyzwanie dotyczące kosztów i zasilania pojazdów. Tutaj potrzebne byłyby zmiany w branży oraz inwestycje w magazyny energii, a także użycie ekologicznych materiałów budowlanych, czy zastosowanie konstrukcji modułowych.

źródło: bbc.com, fot. magasin.oslo.kommune.no

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.