Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Napęd elektryczny w autobusach i ciężarówkach może ratować życie

bus

Napęd elektryczny w autobusach i ciężarówkach może ratować życie

Jakie mogą być skutki przejścia floty transportowej na zeroemisyjny napęd elektryczny? Według nowego amerykańskiego badania Environmental Defense Fund, przejście na elektryczne ciężarówki i autobusy w obszarach miejskich mogłoby uratować życie kilkudziesięciu tysiącom mieszkańców.

BANER MOBILEB1
Reklama

Nie tylko pojazdy osobowe emitują CO2

Największym zainteresowaniem wśród kierowców bez wątpienia cieszą się elektryczne samochody osobowe. Nic dziwnego, bowiem to najczęściej wybierany środek komunikacji. Jednak osobówki nie są jedynymi pojazdami na drogach. Wielkie znaczenie w transformacji sektora transportu na niskoemisyjny ma komunikacja publiczna, czyli autobusy oraz flota dostawcza w postaci ciężarówek i pozostałych pojazdów ciężkich. 

Emisja z autobusu i ciężarówki pod lupą

Według nowego badania Environmental Defense Fund, przejście na elektryczne ciężarówki i autobusy poruszające się po obszarach miejskich może zapobiec ponad 57 000 przedwczesnych zgonów (od teraz do 2050 roku). Wykazano, że surowsze normy emisji z autobusów i ciężarówek znacznie wpłynęłyby na poprawę stanu zdrowia mieszkańców narażonych na choroby poprzez przekroczoną wartość pyłów w powietrzu.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Przekształcenie floty na niskoemisyjną (elektryczną) wyeliminowałyby 10 milionów ton zanieczyszczeń wywołanych tlenkiem azotu i 200 000 ton cząstek stałych do 2050 roku.

Kto cierpi najbardziej?

Ciężkie ciężarówki i autobusy są znaczącym źródłem zanieczyszczenia powietrza, a negatywne skutki zdrowotne dotykają nieproporcjonalnie osoby zamieszkujące uboższe dzielnice oraz osoby o niższych dochodach. Takie efekty nierówności społecznej zaznaczono w komunikacie prasowym Funduszu Ochrony Środowiska. Przeanalizowano sytuację biedniejszych dzielnic w USA, znajdujących się w newralgicznych punktach, takich jak miejsca w pobliżu autostrad, lotnisk, czy dużych ośrodków przemysłowych.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Grupa zauważyła, że ​​elektryczne ciężarówki i autobusy nie zyskały tak szybko popularności, jak osobowe samochody elektryczne, ale proces ten nabiera tempa. Aby metamorfoza floty przebiegała szybko i sprawnie, potrzeba wiele zaangażowania ze strony decydentów, programów na rzecz zrównoważonego rozwoju i systemu zachęt oraz wzmożonego finansowania.

Ładowarki dla ciężarówek

Na razie tylko 10% nowej floty ciężarówek pocztowych w USA będzie jeździć na napędzie elektrycznym. W przypadku ciężarówek, przeszkodą do pokonania jest również infrastruktura ładowania. Autorzy badania zaznaczają, że rozwój ten jest ważny, aby skutecznie wycofać samochody ciężarowe napędzane dieslem.

źródło: greencarreports.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.