Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zielone dachy – koncepcja urbanistyczna przyszłości

Zielone dachy – koncepcja urbanistyczna przyszłości

Zielone dachy to przyszłość nowoczesnych i zrównoważonych miast, a inwestycja w nie przynosi wiele korzyści ekonomicznych i środowiskowych. Przyjrzeliśmy się zaletom tego ekologicznego i praktycznego rozwiązania.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zielone dachy – czym są?

Zielony dach (ang. green roof lub living roof) to pokrycie dachowe, umożliwiające uprawę roślin. I rzeczywiście określenie living roof, czyli “żywy dach” oddaje charakter tej konstrukcji. Bowiem zielone dachy tworzą swoiste ekosystemy, bogate nie tylko w najwspanialsze okazy roślin. Często obejmują też dodatkowe elementy takie jak specjalne membrany, systemy nawadniające czy panele fotowoltaiczne.

Zielony dach lepszy niż klimatyzacja

Niewątpliwą zaletą dachów zielonych jest ich naturalna funkcja chłodząca. Szczególnie latem warstwy zielonego dachu izolują i osłaniają dach przed przegrzaniem. Funkcja izolacji jest również przydatna zimą, podczas niższych temperatur. Warstwa ta oddziela nas od chłodu. Dzięki temu zielone dachy są też ekologiczną metodą na zmniejszenie strat energii z budynku.

Magazyn wody

Zielony dach gromadzi wodę deszczową. Umożliwia to zwiększenie retencji, a tym samym oszczędzanie wody, ponieważ, nie spłynie ona do studzienki kanalizacyjnej, a zasili roślinny ekosystem. Ta właściwość jest wykorzystywana w montażu dachu ekstensywnego, czyli jednego z rodzajów zielonych dachów, jakie można stworzyć na dowolnej powierzchni budynku. Zmniejszając obciążenie kanalizacji miejskiej w czasie intensywnych deszczy zielone dachy pomagają zapobiegać powodziom

Zielony dach – jakie jeszcze korzyści?

Roślinność pomaga wychwytywać pyły, zanieczyszczenia i dwutlenek węgla, poprawiając jakość powietrza w otoczeniu budynku. Ma też korzystny wpływ na ograniczenie hałasu z zewnątrz, gdyż działa jako izolacja dźwięku.

Zielone dachy redukują temperaturę w obrębie miast, co jest szczególnie ważne w czasie upałów. Wzbogacają krajobraz miejski zwykle pokryty betonem i asfaltem.

Jaką roślinność wykorzystuje się w zielonych dachach?

Jednym z rodzajów zielonego dachu jest właśnie dach ekstensywny. Charakteryzuje się lekkością, ze względu na rodzaj zasadzonej roślinności. Dach ekstensywny jest często nazywamy również rozchodnikowym, od roślin, które go pokrywają. Rozchodnik jest rośliną z rodziny sukulentów, składającej się z kilkuset gatunków i tysięcy odmian. Rozchodniki magazynują wodę np. w liściach i wykorzystują wilgoć, która gromadzi się na dachu. Jeżeli nie ma opadów, rośliny te zbierają wówczas rosę.

Dach intensywny może być bardziej wymagający w pielęgnacji. Po pierwsze wymaga więcej podłoża, czyli substratu, oraz wody, która może się tam zmagazynować. Jeżeli na dach intensywny nie spadnie wystarczającą ilość wody opadowej, można go podlewać metodą kropelkową lub zraszaczem sterowanym elektronicznie. 

Zielony dach – dom dla owadów z korzyścią dla środowiska

Zarówno intensywny, jak i ekstensywny dach są naturalnym siedliskiem owadów. Są czymś więcej niż estetyczną i funkcjonalną konstrukcją. Dzięki żyjątkom odwiedzającym zielony dach tworzy się tam swoisty ekosystem. Dach stanowi wtedy powierzchnię czynną biologicznie (PBC). Takie rozwiązania są już standardem w wielu zurbanizowanych miejscach świata, w których nadmiar betonu jest łagodzony roślinną, subtelną przestrzenią. 

Montaż zielonego dachu to zamierzony krok w stronę stworzenia nowych ekosystemów mówi inż. Adam Nowak z firmy All Green Dom i Ogród, zajmującej się instalacjami zielonych dachów.

Gdzie mogą powstać zielone dachy?

Zielone dachy mogą powstawać na każdym typie budynków. Obecne technologie i materiały umożliwiają zastosowanie takiego rozwiązania na każdej powierzchni. Jednak kluczowe jest, aby każdy zielony dach wykonał specjalista. 

Warunkiem instalacji dachu zielonego jest odpowiednia wytrzymałość konstrukcji dachu i stropu. Ponieważ zgromadzona woda i substrat powodują dodatkowe obciążenie – dodaje inż. Adam Nowak.

Dofinansowanie zielonego dachu

Zachęta do rozwoju zielonych dachów był rządowy program Moja Woda. Nabór wniosków zakończył się 10 czerwca 2021 roku. Program skierowany był do właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny. Dofinansowanie miało postać dotacji w wysokości do 80% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 000 zł. Obecnie na stronie WFOŚ widnieje informacja, że program może ruszy w 2023 roku.

źródło: All Green Dom i Ogród, dachyzielone.pl, iopscience.iop.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.