Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Białe dachy w Barcelonie. Rozwiązanie naukowców na problem miejskich wysp ciepła 

Białe dachy w Barcelonie. Rozwiązanie naukowców na problem miejskich wysp ciepła 

Fale upałów szczególnie doskwierają w miastach. Z pewnością wiedzą o tym mieszkańcy Barcelony, gdzie gorąco to norma każdego lata. Ale tą sytuację można nieco zmienić… Zdaniem naukowców fale upałów byłyby mniej odczuwalne, gdyby dachy w mieście pomalować na biało. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ay, que calor! 

Ta informacja może cię zaskoczyć. Ostatnie dane wskazują, że Europa ociepla się dwa razy szybciej niż wynosi średnia światowa. W 2022 roku temperatura na Starym Kontynencie była mniej więcej o 2,3°C wyższa względem okresu preindustrialnego. To największe tempo na całym globie! 

Szczególnie dotkliwie mogą przekonać się o tym Hiszpanie, którzy zmagają się właśnie z drugą falą ekstremalnych upałów w tym roku. Kraj półwyspu iberyjskiego zanotował w tym roku najgorętszy kwiecień w historii z temperaturami sięgającymi prawie 39°C! 

Aktualne prognozy zapowiadają, że najbliższe lato może przynieść rekordowe temperatury (obecny to 47,6°C zanotowany w Córdobie w 2021 roku) i wiele tropikalnych nocy. Nie ominie to miast znajdujących się na północy kraju, czyli m.in. Barcelony. 

Jednak naukowcy mają pomysł, jak obniżyć temperaturę w tym mieście. W dodatku całkiem niskim kosztem… 

Białe dachy w Barcelonie 

Upały są dla Barcelończyków szczególnie doskwierające z powodu miejskich wysp ciepła. O co chodzi? Konstrukcje takie jak budynki, drogi i cała miejska infrastruktura gromadzą ciepło i powoli je emitują, dlatego tak mocno można odczuć miejski skwar w upalne dni. Gęstość zabudowy oraz niewielki procent terenów zieleni, czyli niedobór powierzchni biologicznej czynnej w miejskiej przestrzeni pogłębiają ten problem.

Niemniej naukowcy znaleźli na to rozwiązanie. Chociaż trochę kontrowersyjne. Badacze z Universitat Autònoma de Barcelona zaproponowali, aby dachy w mieście przemalować na kolor biały. To pomogłoby zwiększyć albedo, a w efekcie sprawić, że więcej światła słonecznego byłoby odbijane od powierzchni budynków, a mniej byłoby przez nie wchłaniane. 

Co więcej, według obliczeń badaczy białe dachy byłyby korzystniejszym rozwiązaniem niż zwiększanie terenów zielonych i przyczyniłyby się do zmniejszenia temperatury w mieście o nawet 4,7°C. 

Z jakim odbiorem spotkał się pomysł? 

Zmiana koloru może stanowić rozwiązanie problemu. To może przynieść pozytywne rezultaty. Jednak w obliczu wyzwania związanego z częstszymi i silniejszymi falami upałów potrzebujemy większych rozwiązańpowiedział Adrian Fernandez, działacz Greenpeace cytowany przez Euronews. 

Jak na razie nie zapowiada się, aby władze miasta były przychylne przemalowywaniu dachów i planowały wdrożyć ten plan w życie. 

Źródło: euronews.com 

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.