Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tropikalne noce w Polsce. Jak wyspać się w trakcie upałów? 

Tropikalne noce w Polsce. Jak wyspać się w trakcie upałów? 

Fale upałów można odczuwać również po zachodzie Słońca. To zjawisko, znane powszechnie jako tropikalne noce, zdarza się w Polsce coraz częściej. Jaki ma wpływ na nasz sen i zdrowie? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Czym są tropikalne noce? 

Jako tropikalną opisujemy taką noc, gdy temperatura po zachodzie Słońca nie spada poniżej 20°C. To normalne zjawisko w strefie zwrotnikowej – stąd też jego nazwa. W Europie nie obserwowaliśmy ich zbyt często. Jednak w wyniku zmian klimatu, wzrostu globalnej temperatury, a w efekcie częstszych fal upałów, tropikalne noce pojawiają się coraz częściej również w strefie umiarkowanej. Zazwyczaj zdarzają się one w okresie najwyższych temperatur, czyli od czerwca do sierpnia. 

Tropikalne noce w Polsce 

Chociaż w Polsce fale upałów częściej doskwierają za dnia, nie oznacza to, że tropikalne noce nie występują wcale. Co więcej, analizy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że jest ich coraz więcej. 

W roku 2022 liczba tropikalnych nocy w Polsce wyniosła 49. Najwięcej z nich zanotowano w Zielonej Górze, Gdańsku i Poznaniu. Tylko dwa województwa nie zanotowały żadnej tropikalnej nocy. 

Tropikalne noce zanotowane w polskich miastach wojewódzkich w latach 1991-2022. Źródło: IMGW

Jak tropikalne noce wpływają na zdrowie?

Wysokie temperatury w nocy wpływają na jakość i długość snu, a co za tym idzie, utrudniają organizmowi regenerację po już wykańczającym, upalnym dniu. W efekcie osłabienie i odwodnienie wywołane przez fale upałów potęguje się. 

Kiedy temperatury są wyższe, ludzkie serce pracuje znacznie intensywniej, aby szybciej rozprowadzić świeżą krew i schłodzić rozgrzane ciało. Upały trwające przez dzień i noc mogą przeciążyć zdolność organizmu do regulowania temperatury ciała, co z kolei prowadzi do zmęczenia, odwodnienia, niewydolności serca a nawet udaru cieplnego. W dodatku stres wywołany wysokimi temperaturami może wywołać bóle głowy, wymioty, zawroty i niskie ciśnienie krwi. 

Jednak tropikalne noce mogą mieć znacznie poważniejsze skutki dla zdrowia w przypadku grup wrażliwych na upały, czyli dzieci, osób w ciąży i osób starszych. Szczególnie narażone są również osoby z chorobami układu krążenia i układu oddechowego oraz cukrzycą. 

Jak wyspać się w trakcie upałów?

Oczywistym sposobem na poradzenie sobie z gorącymi nocami jest zamontowanie klimatyzacji. Niestety to wiąże się z dużym wydatkiem. W dodatku klimatyzowanie pomieszczeń jest niezwykle energochłonne. Jeśli głównym źródłem energii elektrycznej są paliwa kopalne, korzystanie z klimatyzacji może przyczynić się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych, które powodują zmiany klimatu i wzrost temperatury. Innymi słowy, używanie klimatyzacji, aby poradzić sobie z falami upałów to zwyczajnie błędne koło. 

Nie zmienia to faktu, że w trakcie tropikalnych nocy trzeba o siebie zadbać. Jak to zrobić, aby zmniejszyć ryzyko bezsenności i negatywnego wpływu na zdrowie? 

  • Zadbaj o nawodnienie. Postaw przy łóżku szklankę wody, ale także pilnuj picia wody w trakcie dnia. 
  • W trakcie dnia zamknij i zasłoń okna, aby ograniczyć napływ ciepła. Możesz też zainstalować specjalną folię przeciwsłoneczną. 
  • Przewietrz pomieszczenia w drugiej połowy nocy. Otwórz okna po dwóch przeciwległych stronach mieszkania. 
  • Śpij pod schłodzoną, bawełnianą pościelą. Unikaj materiałów z tworzyw sztucznych. 
  • Przygotuj chłodny termofor. Możesz też spryskać ciało chłodną wodą. 

Źródło: imgw.pl, medonet.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.