Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wietnamska kultura i intymność ukazane w projekcie budynku

home

Wietnamska kultura i intymność ukazane w projekcie budynku

Elewacja wykonana z wyjątkowej cegły ceramicznej przyciąga uwagę. Okna wypełnione roślinami w kolorze soczystej zieleni pełnią funkcję chłodzącą podczas upałów, pozwalając na rezygnację z mechanicznego klimatyzatora. Oto projekt budynku mieszkalnego według wietnamskiego biura architektonicznego. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Vo Trong Nghia Architects zaprojektowało nieprzeciętny budynek mieszkalno-handlowy. Ściany pokryte perforowaną ceramiką i funkcjonalna roślinność tworzą harmonijną całość. 

Natura i kultura

Pięciopiętrowy budynek dedykowany jest miastu ceramiki, czyli Bat Trang w Wietnamie. Biuro architektoniczne jest również zlokalizowane w tym miejscu, dlatego projekt budynku nosi nazwę Bat Trang House. Ma być symbolem ceramicznego dziedzictwa miasta.

Zaprojektowany budynek mieszkalny to odpowiedź na potrzeby wieloosobowej rodziny, która zapragnęła zamieszkać w domu, którego charakter łączyłby istotę natury oraz ceramicznej kultury wietnamskiej. W takim domu miałaby spotykać się cała rodzina, handlująca wyrobami ceramicznymi oraz jej klienci. 

Architekci użyli blisko 4100 ręcznie wykonanych cegieł ceramicznych, aby pokryć elewację budynku. Wykonano też symetryczne otwory, przez które wyłaniają się zielone akcenty roślinne. Światło przenikające przez fasadę ma klimatyczny i uspokajający charakter, a z okien widać zieleń.

Organiczne chłodzenie

Szczeliny, wykonane w powłoce ceramicznej, działają jak otwory wentylacyjne, wietrząc przestrzeń. Zapewniają optymalną cyrkulację powietrza w całym budynku. Roślinność przyczynia się do stopnia chłodzenia budynku. Znajdujące się we wnętrzu, rozmieszczone na różnych kondygnacjach drzewa, przypominają o nierozłącznej relacji człowieka z naturą. 

Stosowanie sztucznej klimatyzacji było zbędne, ponieważ trójwarstwowy system wentylacji – zewnętrzna fasada ceramiczna, duża ilość zieleni i drzwi gwarantują, że dom jest przyjemnie chłodny i przewietrzony. Przestrzeń obsadzono sporą ilością zieleni, dzięki czemu natura jest obecna w codziennym życiu właściciela.podało biuro Vo Trong Nghia Architects.

Warstwowa konstrukcja domu filtruje padające światło i zapobiega przegrzewaniu się budynku. Do jego wykonania używa się organicznych materiałów, bo jak mówi autor projektu, podkreślają one intymne połączenie ludzi z naturą.

źródło: dezeen.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.