TOP 5: Rośliny oczyszczające powietrze

TOP 5: Rośliny oczyszczające powietrze

Szukasz skutecznego, a zarazem naturalnego sposobu na oczyszczenie i nawilżenie powietrza w domu? Zwróć się po pomoc do natury. Kwiaty doniczkowe nie tylko poprawiają jakość powietrza, lecz także dekorują wnętrze i działają kojąco na nerwy. Przedstawiamy 5 roślin oczyszczających powietrze. 

Zbawienny wpływ roślin na jakość powietrza potwierdził B.C. Wolverton, naukowiec z NASA, który szukał sposobu na oczyszczenie powietrza we wnętrzach statków kosmicznych i stacji orbitalnych. Poza wychwytywaniem toksycznych substancji zielone rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen. Dodatkowo, dzięki parowaniu wody z liści i podłoża, nawilżają one powietrze. 

1. Skrzydłokwiat

Roślina usuwa takie substancje jak: formaldehyd, benzen, aceton i trichloroetylen. Benzen znajdziemy m.in. w woskach do drewna, lakierach i farbach. Z kolei aceton to składnik środków czystości i zmywaczy do lakierów. Zimą wystarczy go podlewać raz na tydzień, z kolei latem 2-3 razy w tygodniu. 

skrzydlokwiat

2. Bluszcz pospolity

Bluszcz sprawdzi się nie tylko jako efektowna dekoracja, lecz również oczyszczacz powietrza. Eliminuje m.in. trichloroetylen, benzen, ksyleny, formaldehyd i toluen. Najbardziej rozpowszechniony z nich, formaldehyd, pochodzi m.in. ze spalin samochodowych. Warto jednak pamiętać, że bluszcz jest rośliną trującą.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1
bluszcz

3. Paprotka

Paprotka jest rośliną prostą w utrzymaniu i bardzo łatwo dostępną. Nie tylko ozdabia domowe parapety, lecz także pochłania znaczną część unoszącego się w powietrzu formaldehydu. 

unknown wong gFtCSi2rZQQ unsplash

4. Sansewieria

Sansewieria uwielbia nasłonecznione miejsca. Jest również jedną z najłatwiejszych w utrzymaniu roślin. Na pewno świetnie poczuje się na parapecie, przy okazji usuwając z powietrza trichloroetylen, benzen, ksyleny i formaldehyd. 

sansevieria 2582056 1920

5. Fikus benjamina

Tę roślinę, zwaną również figowcem płaczącym, warto mieć w swoim mieszkaniu z uwagi na dużą ilość substancji, którą jest w stanie usunąć: ksyleny, formaldehyd, benzen, amoniak i oktan. Pamiętajmy jednak, aby trzymać ją z dala od dzieci i zwierząt – fikus benjamina jest trujący. 

fikus benjamina

Źródło: ranking-oczyszczaczy.pl, morizon.pl, ladnydom.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.