Codzienny raport smogowy – 10.04.

Umiarkowanie, są miejsca z naprawdę czystym powietrzem, ale są i takie, gdzie jakość pozostawia wiele do życzenia. Ostatnie ciepłe dni zaskakują smogiem – czy to skutki emisji z transportu? Dziś na terenie całego kraju policyjna akcja “SMOG”. Policja będzie sprawdzać stan techniczny samochodów, emisję spalin oraz trzeźwość kierujących. A jak wygląda stan techniczny Waszych pojazdów? Przeszliście już podobną kontrolę?

Codzienny raport smogowy – 2.02.

W Tatrach powiał halny, więc województwo małopolskie i śląskie zostały przewietrzone, a ich mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą. Nie ma smogu w Krakowie i okolicy (wyjątkiem jest Skała, bo tam powietrze mocno zanieczyszczone) oraz w Katowicach, Rybniku i okolicznych miejscowościach. Jakość powietrza poprawiła się również w Łodzi czy Poznaniu, ale sytuację warto monitorować. Tymczasem firma Swiss Krono w Żarach została ukarana przez sąd za zanieczyszczanie powietrza szkodliwymi pyłami, tlenkami siarki i azotu oraz benzenem. Wyrok nie jest jednak prawomocny, ale, jak podkreśla Lubuski Alarm Smogowy, zwraca uwagę na problem.

Codzienny raport smogowy – 7.01.

Dziś na mapie Polski pojawił się fioletowy pas – od Warszawy przez Łódź, Częstochowę, aż do województwa śląskiego, gdzie jest naprawdę fatalnie. W tych miejscach normy dla pyłów zostały przekroczone nawet o ponad 900%!!! Chyba mieszkańcom dały się we znaki nocne mrozy i dołożyli do pieca, dziś za to dusi ich smog. W pozostałej części kraju znośnie, a na północy czysto. Jak myślicie co może być przyczyną dzisiejszego “fioletowego pasa”?

Codzienny raport smogowy – 12.11

Poniedziałek 12.11 wolny od pracy zapowiada się dość ciepły, zwłaszcza na zachodzie kraju. To jednak kolejny dzień, kiedy stan powietrza pozostawia wiele do życzenia. Zanim wyjdziecie na spacer sprawdźcie czy w Waszym mieście trzeba założyć maseczkę. Bądźcie czujni zwłaszcza jeśli mieszkacie na południu kraju gdzie w wielu miejscach jakość powietrza jest bardzo zła, a dzienna norma wielokrotnie przekroczyła limit WHO.

OZON zatruwa amerykańskie parki narodowe

Wyniki badań opublikowane w „Science Advances” nie pozostawiają wątpliwości – jakość powietrza notowana na terenie parków narodowych w Stanach Zjednoczonych pozostawia wiele do życzenia. Poziom szkodliwych substancji w powietrzu jest tylko nieznacznie niższy od najbardziej zurbanizowanych terenów USA.  

Sieć taxi EcoCar będzie informować o jakości powietrza

Ostatnio EcoCar rozpoczęła współpracę z firmą Airly, która oferuje mierniki jakości powietrza. Teraz podczas podróży taksówką aplikacja firmy będzie wyświetlać aktualne dane na temat jakości powietrza w danym miejscu, w którym znajduje się kierowca wraz z pasażerem. Wszystko na podstawie wykorzystania GPS w urządzeniu mobilnym i połączenia z bazą danych Airly, która skupia 1400 czujników rozmieszczonych w różnych miejscach kraju. Co więcej, ich liczba sukcesywnie będzie się zwiększać.