Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Brudne ulice mają wpływ na zanieczyszczenie powietrza. Zaskakujące wyniki badań 

Brudne ulice mają wpływ na zanieczyszczenie powietrza. Zaskakujące wyniki badań 

Polskie miasta należą do jednych z bardziej zanieczyszczonych w Europie. Wpływ na to mają nie tylko spalinowe samochody i przestarzałe systemy grzewcze, ale też brudne ulice. To właśnie pył znajdujący się na chodnikach, wznoszony ponownie za pomocą wiatru, wpływa na obecność w powietrzu cząsteczek takich jak PM10. 

Reklama

Brudne ulice, zanieczyszczone powietrze 

Głównym źródłem szkodliwych emisji są spaliny samochodowe oraz paliwa kopalne. Jednak wiele osób nie wie o tym, że na jakość powietrza wpływają również procesy naturalne, takie jak przemiany chemiczne w atmosferze, wtórne unoszenie pyłu zawieszonego, czy pylenie roślin. 

Wtórnemu unoszeniu pyłu zawieszonego sprzyjają… brudne ulice. Cząsteczki takie jak szkodliwe PM10 mogą powstawać w wyniku nagromadzenia ulicznego pyłu. Jak wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie we współpracy ze specjalistami z Politechniki Krakowskiej i Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska, aby obniżyć poziom zanieczyszczenia powietrza, najlepiej oczyszczać miejskie chodniki przynajmniej raz dziennie. Działanie to może znacznie obniżyć powtórne wznoszenie się pyłu i kurzu za pomocą podmuchów wiatru oraz przedostawanie się tych substancji do wód gruntowych. 

– Regularne czyszczenie ulic oraz promowanie proekologicznych postaw są kluczowe dla ograniczenia poziomów stężeń w atmosferze i poprawy stanu środowiska miejskiego. Większa świadomość ekologiczna może zachęcać mieszkańców miast do korzystania z nisko i zero emisyjnych  środków transportu, co zmniejsza bezpośrednią emisję zanieczyszczeń z rur wydechowych. Działania takie nie będą jednak skuteczne bez aktywnego udziału włodarzy miast. Konsekwentne całoroczne sprzątanie ulic, nie tylko w ramach wiosennych akcji porządkowych w mieście, ale również w okresie chłodnym w celu usunięcia piasku i soli wysypywanych podczas zimowego utrzymania dróg oraz tworzenie taniego i efektywnego transportu publicznego z atrakcyjną i robrze skomunikowaną siatką połączeń, będącego krwiobiegiem miasta, to działania niezbędne do tego, aby nasze miasta były jak najbardziej przyjazne zdrowiu mieszkańców – komentuje dr inż. Krzysztof Skotak, Kierownik Ośrodka Zintegrowanych Badań Środowiska w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym. 

Według danych opublikowanych przez WHO powietrze w Polsce należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W rankingach przodują Kraków, Nowy Sącz, Żywiec, Pszczyna czy Rybnik. 

Zobacz też: Polska truje Europę? Które polskie miasta mają najgorszą jakość powietrza?

Źródła: Instytut Ochrony Środowiska, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.