Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Terapia, resocjalizacja i ochrona środowiska. Więźniowie sadzą własny las

yakama

Terapia, resocjalizacja i ochrona środowiska. Więźniowie sadzą własny las

Oto historia projektu przekształcenia jałowego krajobrazu w bujny, kwitnący las. Projekt realizowany w Yakama Nation Corrections & Rehabilitation Facility, zakładzie karno-rehabilitacyjnym to idea stworzona, aby odżywić ziemię, podnieść poziom życia lokalnych mieszkańców i pomóc więźniom w powrocie do życia poza więzieniem. Autorem pomysłu jest SUGi, organizacja zajmująca się przywracaniem bioróżnorodności, a w tym sadzeniem drzew.

BANER MOBILEB1
Reklama

Dla lepszego klimatu

Sadzenie nowych drzew to niewątpliwie słuszne narzędzie do walki ze zmianami klimatu. Choć powinno się zredukować skalę wycinki drzew na całym świecie, co chwilę dowiadujemy się o jakiejś inwestycji, która zakłada usunięcie często starych drzew i wysiedlenie żyjących tam zwierząt. Proces sadzenia drzew pomaga przywrócić różnorodność biologiczną, a jak okazało się w stanie Waszyngotn, proces posłużyć może również jako terapia i resocjalizacja więźniów.

Drzewa rodzime

Własnie w stanie Waszyngton zapoczątkowano projekt, w ramach którego więźniowie sadzą własny las. Bujny las ma składać się w 100% z rodzimych gatunków drzew. Mają one lepsze efekty dla ochrony środowiska i klimatu, niż rośliny spoza lokalnego klimatu. Sadzenie lasu ma też wartość symboliczną – pozwala więźniom zjednoczyć się z naturą i doświadczyć terapeutycznego oddziaływania przyrody. Projekt jest prowadzony w różnych placówkach poprawczych oraz na terenie więzień stanowych. Jego uczestnicy mówią, że za kilka lat będą mogli wspominać i pokazywać rodzinie własnoręcznie zasadzony.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
b53b3Y4 fdUstqTXwTuE7GFYZSHooNinROPzjeoWlI8CLlY22LjPdxTPr6 glaRwrNqm17 pWGdJdSKkb pQt Z P
źródło: CobyCobb.com

Częścią filozofii jest zapewnienie naszym więźniom pewnego rodzaju programu rehabilitacji, który pozwoliłby im wydostać się z aresztu powiedział szef Vernon Alvarez, członek plemion Shoshone-Bannock w Idaho i szef więzień narodów Yakama.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Podczas sadzenia wykorzystuje się  metodę Miyawaki – polega ona na sadzeniu różnych gatunków roślin i drzew w niewielkich odstępach. Odkryto, że sadząc drzewa w bliskim sąsiedztwie, drzewa będą rosły 10 razy szybciej – powiedział Ethan Bryson, założyciel Urban Natural Forests & SUGi Forest Maker, który stał na czele projektu „lasu uzdrawiającego” dla więźniów i młodzieży z poprawczaków.

ya5 JMgAQ8PC bTaFjWJAI4MGohJSKfCbucJy veT IIF PPaFnzxnRnBQRybByXRNATzKiZc0FwFi9dMCDSwmq4o7qAmhXFnKzFJGrAH1o
Zakład karny Yakama, źródło: cwparchitects.com/

Natura leczy

Sadzenie lasu pomoże zachować rodzime gatunki, zapewnić siedlisko dzikiej fauny, ptaków i motyli, będzie działać jako centrum edukacyjne i miejsce inspirujące lokalną społeczność, a także źródło ziół. W sumie w lesie zostanie posadzonych 36 gatunków, w tym rośliny lecznicze. 

Nasza tożsamość tkwi w tych roślinach. Tutaj są wszystkie potrzebne nam lekarstwa. – mówi opiekunka Marylee Smunitee Jones, członek Yakama Nation. 

pUbIQ vmF3CSBs1Jt6 rtjAU0
źródło: Sugi Project

źródło: Bright Vibes

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.