Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mały dom na kółkach niezależny od sieci

Mały dom na kółkach niezależny od sieci

Niezależność energetyczna na wielu płaszczyznach to marzenie wielu z nas. Czy w Polsce da się je spełnić i zamieszkać w ekologicznym środowisku? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Poza systemem

Off-grid, czyli system niepodłączony do sieci energetycznej, to coraz bardziej pożądany schemat życia w duchu zrównoważonego budownictwa i ekologii. Polska firma Redukt zaprojektowała mały dom na kółkach, tzw. tiny house, który z powodzeniem pogodził oba te aspekty. 

Taka przyczepa to idealna propozycja dla tych, którzy chcą schronić się poza miastem i podziwiać naturę dzięki częściowo przeszklonym wnętrzom.Tiny house pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, dzięki kanciastej formie i minimalizmowi. W domu na kółkach można zamieszkać na stałe lub przewozić go w zależności od upodobań. 

Dom jest niezależny od sieci, ponieważ posiada własny system solarny, z którego czerpie się energię. Woda jest z kolei pozyskiwana ze studni za pomocą pompy. 

W tym domku zmieści się czteroosobowa rodzina i to dla niej został zaprojektowany powyższy model. Architektka Krystyna Filipiak zaproponowała, aby dziecięca sypialnia znalazła się na parterze. Tutaj znajduje się też aneks kuchenny, łazienka i przestrzeń, w której zmieszczą się meble. Pokój na antresoli może być lepszym rozwiązaniem dla rodziców. Schody, prowadzące na górę można składać. 

Czytaj też: polscy artyści zbudowali mobilny hotel z upcyklingu

Nie tylko off-grid

Polska firma proponuje zwolennikom życia wędrowniczego, wykonanie indywidualnych projektów tiny house. Obiecuje, że każdy obiekt jest realizowany w zgodzie z zasadami ekologii. Podczas budowy używają naturalnych i organicznych materiałów, ograniczają z kolei zbędnych chemicznych składników. 

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze domy były jak najbardziej zrównoważone. Dbamy o planetę i zdrowie – pisze na swojej stronie internetowej Redukt.

Mobilne domy odpowiadają na współczesne potrzeby ludzi, którzy cenią wolność i niezależność. Tiny house to inna wersja znanych szczególnie z USA kamperów, jednak trend na nie, dotarł też do Europy. Wakacje z kamperze szczególnie cenią sobie Niemcy, Austriacy, czy Holendrzy.

Czy możliwe jest mieszkać w domu niezależnym od sieci? Przeczytaj o Polaku, który zbudował taki dom. 

źródło i fot.: redukt.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.