Marzysz o domu na kółkach? Oto pierwszy na świecie kamper zasilany energią słoneczną

Projektanci, a zarazem studenci z Holandii, zaprezentowali pierwszy na świecie dom mobilny zasilany energią słoneczną. Zespół złożony z 22 osób to studenci politechniki z Eindhoven. Zobacz ich wybitny projekt. i poznaj jego zamysł.

Gwiazda dnia i nocy

Stella Vita to „gwiazda życia” w dowolnym tłumaczeniu z języka włoskiego. I tak gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, pełni w tym przypadku kluczową rolę. Dzięki Słońcu można w tym pojeździe mieszkać, zwiedzać, spać, jeść i pracować.

Kamper przedpremierowo, fot. Solar Team Eindhoven

Na dachu tego pierwszego na świecie kampera zasilanego energią słoneczną znajdziemy panele fotowoltaiczne. Dzięki nim do pojazdu i domu równocześnie zostanie doprowadzona wystarczająca ilość energii, aby mieszkańcy mogli wziąć prysznic, zaparzyć kawę, czy ugotować obiad. Oczywiście jazda kamperem jest możliwa także dzięki energii słonecznej, gromadzonej w akumulatorze.


Pierwszy na świecie kamper zasilany energią słoneczną. Stella Vita nie wyrządzi żadnych krzywd środowisku, ponieważ jest zeroemisyjnym pojazdem, źródło: Solar Team Eindhoven/Bart van Overbeeke 

Testowanie możliwości

Zespół projektantów Solar Team Eindhoven chciał uświadomić użytkownikom kampera, ale i innym ludziom, jak wygląda realne zużywanie energii, wyprodukowanej w sposób ekologiczny. Kamper to miejsce wszechstronne: nadaje się zarówno do podróżowania, pracy, jak i zamieszkiwania. Ilość energii, jaką zużywa posiadacz, takiego kampera może śledzić na ekranie wbudowanym wewnątrz pojazdu.

Załoga kampera, Kamper solarny, fot. Solar Team Eindhoven/Bart van Overbeeke 

Zasięg kampera przy pełnym naładowaniu akumulatora to ok. 730 km. Podczas postoju panele fotowoltaiczne rozkładają się, co powoduje, że ogniwa wytwarzają więcej energii elektrycznej. Dzięki energii wytworzonej z dachowego systemu PV, pojazd jest niezależny od dostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Studenci zaplanowali przetestować możliwości swojego kampera w Hiszpanii. W planach było pokonanie 3000 km dystansu bez postojów na ładowanie pojazdu. Jednak po wyruszeniu w podróż 19 września pojawiły się drobne komplikacje techniczne.

Trudny start, fot. instagram/solarehv

Mimo przeciwności studenci nie poddali się i zreperowali kampera, aby wyruszyć w dalszą podróż po Andaluzji. Udało im się!

 źródło i fot: solarteameindhoven.nl