Największy zasięg auta elektrycznego! Czy Lucid Air to nowy konkurent Tesli?

Lucid Group, producent samochodów elektrycznych, z Kalifornii, zaprezentował model luksusowego sedana Air. Maksymalny zasięg auta przekroczył oficjalny rekord Tesli i osiągnął 836,8 km. Czy Lucid to nowy konkurent Tesli? Teraz Lucid musi zmierzyć się z Teslą Roadster, która ma przejechać nawet 1000 km na jednym ładowaniu.

Nowy konkurent Tesli?

Federalna Agencja Ochrony Środowiska w Stanach Zjednoczonych oficjalnie potwierdziła zasięg nowego modelu samochodu, który pod względem maksymalnego pokonanego na jednym ładowaniu dystansu pokonał dotychczasowego lidera, Teslę S Long Range. 

Wynik auta Lucid Air wyniósł 836.8 km, w porównaniu do samochodu firmy Elona Muska, który przejechał na jednym ładowaniu nieco ponad 650 km.

Jak udało się tego dokonać?

Lucid, który zaczął opracowywać akumulatory do elektrycznych samochodów wyścigowych, przypisuje swoją znaczną przewagę ogólnej wydajności, a nie samemu rozmiarowi akumulatora, chociaż jego model o najdłuższym zasięgu wykorzystuje największy pod względem pojemność akumulator w branży EV.

Własna technologia Lucid EV, w tym zminiaturyzowane, lekkie jednostki napędowe – silnik, przekładnia i falownik – akumulator 900 V oraz ogólna strategia zarządzania akumulatorami doprowadziły do tak dobrych ocen zasięgupowiedział Peter Rawlinson, dyrektor generalny Lucid Group.

Kłopoty finansowe w 2017 roku spowolniły harmonogram produkcji Lucid i dały inżynierom firmy dodatkowy czas na dopracowanie każdego szczegółu. Rawlinson powiedział w poprzednich wywiadach, że wszystko, począwszy od łożysk kół i siły hamowania, zostało zmienione, tak aby poprawić wydajność.

Lucid VS Tesla

Producenci aut elektrycznych idą łeb w łeb. Chociaż Lucid pobił oficjalny rekord Tesli, Elon Musk może mieć w zanadrzu asa w rękawie. Miliarder z Kalifornii stwierdził w komentarzu na Twitterze, że nowy model Tesli Roadster ma mieć zasięg przekraczający nawet 1000 km na jednym ładowaniu.

Czekajmy zatem na kolejne informacje. Produkcja Roadstera od Tesli została opóźniona i rozpocznie się dopiero w 2022 roku. Czy doczekamy się rywalizacji obu modeli w oficjalnym konkursie?

Tesla wydaje się mieć jednak godnego konkurenta, nie tylko w kategorii najdłuższego zasięgu. Na oficjalnej stronie Lucid Motors czytamy, że auta tej firmy oferują największą na świecie prędkość ładowania przekraczającą 30 km/min. W warunkach rzeczywistych oznacza to zasięg do ponad 480 km dzięki 20 minutom ładowania. Pamiętajmy jednak, że Lucid Air to start-up, firma o wiele mniejsza (przynajmniej na razie) od giganta elektromobilności, jakim jest Tesla.

Chcesz wiedzieć więcej o problemach Elona Muska? Zobacz artykuł:

źródło: forbes.com, lucidmotors.com