Elon Musk nie został zaproszony! Joe Biden obiecuje dofinansowania na elektryki

Najwięksi producenci pojazdów elektrycznych, Tesla, Toyota i Honda, krytykują zaproponowaną przez amerykański rząd ulgę podatkową na pojazdy elektryczne. Amerykanin będzie mógł otrzymać nawet 12 500 dolarów dofinansowania do samochodu i ciężarówki elektrycznej wyprodukowanej przez związki zawodowe w USA.

Elektryfikacja USA i wsparcie dla związków zawodowych

Przedstawiona propozycja dofinansowania jest strategią Joe Bidena mającą na celu przyspieszenie sprzedaży samochodów elektrycznych i ciężarówek w USA do 50% wszystkich kupowanych nowych pojazdów do 2030 roku

Dodatkowa ulga podatkowa w wysokości 2500 dolarów ma przysługiwać przy zakupie pojazdu od firmy zatrudniającej związki zawodowe. Prezydent wspiera w ten sposób inicjatywy społeczne. Dofinansowanie łącznie może nawet sięgać 12 500 dolarów!

– Zwiększenie sprzedaży pojazdów elektrycznych oznacza zachęty dla konsumentów do kupowania czystych pojazdów, wyprodukowanych przez związki, właśnie tutaj w Amerycepowiedział prezydent Joe BidenChcę, aby Kongres zatwierdził propozycję Stabenow i Wyden, która zapewnia podstawowy kredyt w wysokości 7500 dolarów, kredyt w wysokości 2500 dolarów na pojazdy wyprodukowane w Ameryce i dodatkowy kredyt w wysokości 2500 dolarów na pojazdy wyprodukowane przez związki zawodowe.

Ustawa zakłada jednak stopniowe wycofywanie się z dofinansowań, po tym jak sprzedaż przekroczy 200 000 sprzedanych pojazdów elektrycznych.

Pojawiły się pierwsze oskarżenia, że dodatkowa ulga podatkowa dla pojazdów montowanych w zakładzie związkowym niesprawiedliwie uprzywilejowuje General Motors, Forda i Stellantis.

Krytyka ze strony największych producentów elektryków

Firmy Toyota i Honda ostro skrytykowały propozycję Demokratów w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

– Zaproponowane dofinansowanie dyskryminuje amerykańskich pracowników przemysłu samochodowego w oparciu o ich decyzję o nie uzwiązkowieniu – podaje w oświadczeniu zarząd Toyoty.

– ​Ustawa jest niesprawiedliwa i dyskryminuje pojazdy elektryczne wyprodukowane przez ciężko pracujących amerykańskich producentów samochodów na podstawie tego, czy należą one do związku. Współpracownicy produkcyjni Hondy w Alabamie, Indianie i Ohio zasługują na sprawiedliwe i równe traktowanie przez Kongresoświadcza Honda.

Co na to Tesla? Elon Musk nie został zaproszony

Tesla, jedna z największych firm sprzedających samochody elektryczne, również nie kwalifikuje się do ulgi podatkowej, ponieważ tak samo jak Toyota i Honda nie zatrudnia związków zawodowych.

Po ogłoszeniu planowanych dotacji przed białym domem odbyło się uroczyste spotkanie, na którym pojawił się przedstawiciel związkowy United Auto Workers, dyrektor generalna i prezes Motors – Mary Barra, dyrektor Forda – Jim Farley i dyrektor operacyjny Stellantis – Mark Stewart.

Przed wydarzeniem Elon Musk napisał na Twitterze, że „wydaje się dziwne, że Tesla nie została zaproszona”.

Fot: Tweet Elon Musk / źródło: Forbes

Jedną z przyczyn braku zaproszenia Elona Muska mógł być jego wpis na Twitterze na temat jego poglądów dotyczących związków zawodowych:

Fot: Tweet Elon Musk/ źródło: Forbes

Dodatkowo dyrektor Tesli przed wydarzeniem pod pałacem prezydenckim postanowił wyrazić swój punkt widzenia poprzez udostępnienie memu

Nie mówię, że to sabotaż. Ale to sabotaż.

Fot: Tweet Elon Musk/ źródło : Forbes

źródło: cnbc.com, dailysabah.com, forbes.com Fot : comparic.pl