Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gdynia bez kopciuchów. Już za cztery lata?

Gdynia bez kopciuchów. Już za cztery lata?

Gdynia ma ambitny plan, aby w ciągu czterech lat całkowicie zrezygnować z używania pieców na paliwa stałe w mieszkaniach komunalnych. Na lata 2020-2023 opracowano program likwidacji kopciuchów w gminnych budynkach mieszkalnych. Zakończono już szczegółową inwentaryzację.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Gdyński Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych poinformował, że zakończono już szczegółową inwentaryzację mieszkań, w których wciąż używa się pieców na paliwa stałe. Teraz trzeba tylko poczekać na zakończenie sezonu grzewczego, by rozpocząć działania.

533 mieszkania z piecami do wymiany

Mamy 533 mieszkania, w których piece zostaną zastąpione innym źródłem ciepła. Stawiamy głównie na ciepło sieciowe, ale choć OPEC inwestuje i rozbudowuje miejską sieć ciepłowniczą, nie w każdym budynku się to udaoznajmiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Miasto ma już zabezpieczone środki na pierwszy rok realizacji. Wynoszą 4 mln złotych. Na 2020 rok zaplanowane są prace modernizacje w 144 mieszkaniach. Całość ma być zrealizowana do końca 2023 roku, a spekulacyjne koszty przedsięwzięcia wynoszą 16 mln złotych. Wiceprezydent zaznacza jednak, że bierze pod uwagę dynamikę cen, które mogą zmieniać się przy kolejnych przetargach.

Nowa jakość ogrzewania ma poprawić życie najemców i zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Spalanie węgla i drewna odpowiada w Polsce za prawie połowę emitowanego pyłu zawieszonego PM2,5 i 80% benzoapirenu.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.