Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powstanie największa farma fotowoltaiczna w Szwecji. Za inwestycję odpowiadają spółdzielnie mieszkaniowe HSB

Powstanie największa farma fotowoltaiczna w Szwecji. Za inwestycję odpowiadają spółdzielnie mieszkaniowe HSB

Szwedzkie zrzeszenie spółdzielni mieszkaniowych HSB inwestuje w budowę największej w swoim kraju farmy fotowoltaicznej, która będzie się składała z około 50 tys. modułów. Instalacja w pełni pokryje potrzeby energetyczne nawet 306 tys. mieszkań. Koszt inwestycji przekracza 40 milionów złotych.

Park solarny ma powstać pod miastem Strängnäs (około 80 km drogą samochodową na zachód od Sztokholmu) i zajmować 45 ha. Jego moc zainstalowana wyniesie 20 MW. W ciągu dwóch miesięcy ma ruszyć budowa. Na chwilę obecną będzie to największa elektrownia słoneczna w Szwecji. Koszt inwestycji wynosi około 100 milionów koron (ponad 40 milionów złotych).

Według szacunków w ciągu roku elektrownia wytworzy około 18 GWh energii elektrycznej. Taka ilość jest zdolna całkowicie pokryć potrzeby energetyczne nawet 90 proc. mieszkań należących do spółdzielni z HSB. Tych jest aż 4 tys. i zarządzają one aż 340 tys. lokali w całym skandynawskim kraju. W strategii zrzeszenia ustalono cel zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 75 proc. do 2023 roku, zaś do 2030 należące do nich osiedla mają stać się zeroemisyjne.

W ciągu czterech lat od 2014 do 2018 roku moc przyłączonej do sieci fotowoltaiki wzrosła z 79 MW do aż 411 MW. Szwedzkie władze wspierają budowy nowych farm i przygotowują program grantów. Jeden może wynieść maksymalnie 1,2 mln koron (około pół miliona zł)

Jak szacuje GlobalData, Szwedzi do 2030 roku prawdopodobnie osiągną moc zainstalowaną z fotowoltaiki na poziomie 3,2 GW. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Źródło: gramwzielone.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.