Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Amsterdam testuje autonomiczne łodzie elektryczne

Amsterdam testuje autonomiczne łodzie elektryczne

Samoprowadzące się łodzie EV mają służyć do transportu ludzi i towarów po ponad 100-kilometrowych odcinkach malowniczych, holenderskich kanałów. W pełni automatyczne taksówki wodne pomogą usunąć zatory na zakorkowanych ulicach miasta, a nawet więcej. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Eko i elektromobilność

Malownicze kanały Amsterdamu od zawsze służyły jako drogi wodne i były używane do transportowania towarów. Te miejskie trasy mają łącznie ponad 100 km długości, dlatego są idealne do testowania autonomicznych i ekologicznych łodzi. Roboats są zaprojektowane do różnych zadań, m.in. do przewożenia pasażerów i zbierania śmieci. Łodzie rozwiązują też problem zatorów, które tworzą się w wąskich uliczkach na lądzie, ale i mogą poprawić bezpieczeństwo w portach.

Technologia autonomicznych pojazdów elektrycznych jest bardzo istotna w złożonych operacjach portowych. Jest tam wiele statków, dlatego trzeba znacznie poprawić tamtejsze bezpieczeństwo i to dzięki systemom autonomicznym […] – powiedział Stephan van Dijk, dyrektor ds. innowacji w instytucie w Amsterdamie.

Testy łodzi EV

Projekt Roboat trwał pięć lat – podaje uczelnia MIT i dodaje, że pojazd przeszedł kilka etapów, polegających na stopniowym zwiększaniu jego długości. I tak osiągnął długość 4 metrów, zdolną do przewozu czterech pasażerów naraz. Zespół stworzył także algorytmy do nawigacji i sterowania łodzi, a także zmapował kanały miasta. Było to potrzebne ze względu na wzmożony ruch, jaki panuje w amsterdamskich kanałach. 

Projekt Roboat jest wynikiem współpracy Amsterdamskiego Instytutu Zaawansowanych Rozwiązań Metropolitalnych, Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji Instytutu Technologii Massachusetts (CSAIL) oraz Senseable City Lab. Naukowcy zrzeszyli się w poszukiwaniu nowych sposobów przemieszczania się po drogach wodnych bez udziału człowieka. Konstrukcja autonomicznej łodzi to część większego projektu, który ma na celu zmniejszyć skalę przemieszczania się po lądzie, a zwiększyć udział transportu wodnego. 

Kiedy na stałe?

Chociaż łodzie znajdują się już w fazie testów, musi minąć kilka lat (2-4), zanim zostaną wystarczająco udoskonalone, aby wejść na stałe do użytku komercyjnego.

Chcemy mieć absolutną pewność, że możemy bezpiecznie poruszać się po kanałach Jednym z następnych kroków jest upewnienie się, że naprawdę poradzimy sobie z każdą sytuacją, jaką możemy napotkać w kanałach –  powiedział inżynier mechatronik Rens Doornbusch. 

Chcesz wiedzieć, dlaczego w Holandii jest najwięcej wegan? Sprawdź!

źródło: goodnet.org, fot.: news.mit.edu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.