Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rośnie liczba elektrowni fotowoltaicznych w Polsce

Rośnie liczba elektrowni fotowoltaicznych w Polsce

Chociaż w Polsce wciąż bardziej rozwija się rynek mikroinstalacji, farm solarnych przybywa. Na koniec czerwca 2021 roku działały 82 instalacje fotowoltaiczne, których moc była większa lub równa 1 MW. Budowa kolejnych przed nami. Firma Stilo Energy S.A. podpisała umowę na realizację elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MWp.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rynek dużych instalacji PV coraz większy

Większość istniejących elektrowni fotowoltaicznych to inwestycje prywatnych podmiotów. Kilka należy do przedsiębiorstw energetycznych. Niewątpliwe przynoszą wiele korzyści od ekologicznych (zmniejszanie śladu węglowego) po ekonomiczne (oszczędności dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej).

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki na koniec czerwca 2021 roku w Polsce działały 82 instalacje fotowoltaiczne, których moc była większa lub równa 1 MW. W porównaniu do końcówki 2020 jest to wzrost o 36,7%. Największa z instalacji działających w pierwszym półroczu ubiegłego roku miała moc ok. 8 MW. W ostatnim czasie pojawiły się informacje o planach budowy kolejnych elektrowni tego typu, ale o mocy już kilkukrotnie wyższej. Wśród inwestorów wymieniani są krajowi operatorzy sieci elektroenergetycznych oraz zagraniczni deweloperzy odnawialnych źródeł energii.

Nowa inwestycja

Firma Stilo Energy S.A. podpisała już drugą umowę na realizację elektrowni fotowoltaicznej. Jak na razie nie znamy nazwy kontrahenta. Wiadomo jedynie, że jest to jeden z liderów na europejskim rynku produkcji specjalistycznych materiałów dla upraw florystycznych i botanicznych. Nowa elektrownia PV będzie miała moc 1 MWp i zostanie realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Budowa ma potrwać około ok. 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy, w zależności od przebiegu procedur administracyjnych związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wartość inwestycji to 3,43 mln zł netto.

Tryb realizacji tego typu zlecenia pozwala nam na odpowiednie rozplanowanie całej instalacji, a także buduje naszą przewagę rynkową w postaci zarządzania procesem formalnym. Jest to także kolejna umowa z obszaru B2B, w którym chcemy być coraz bardziej obecni. Dokonujemy w ten sposób dywersyfikacji naszego portfela przychodowego, co w przyszłej perspektywie powinno wpłynąć także na poprawę poziomów uzyskiwanej marży – mówi Jarosław Król, Prezes Zarządu Stilo Energy S.A.

Jak wypadamy na tle świata?

Według rankingu przygotowanego przez redakcję Enerad w pierwszej piątce największych farm fotowoltaicznych w Polsce znalazły się farma fotowoltaiczna Jaworzno, Czernikowo pod Toruniem, Bierutów, Cieszanów oraz Ostrzeszów. Docelowo farma w Jaworznie ma być częścią większego projektu, który powstaje w miejscu dawnego bloku węglowego należącego do Tauron Polska Energia i którego moc ma wynieść 150 MW.

Więcej na temat temat dowiesz się z tekstu: Pierwsza farma fotowoltaiczna Tauronu.

Największą farmą na świecie mogą pochwalić się Indie. Jej powierzchnia wynosi 5 700 hektarów i produkuje 2,2 GW energii. Podobno jest widziana nawet z kosmosu. Jeśli chodzi o Europę, to imponujący obiekt znajdziemy w Hiszpanii. Osiąga moc 500 MW.

źródło: ekohub.pl, enerad.pl, informacja prasowa Stilo Energy S.A.

fot. American Public Power Association, Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.