Fotowoltaika Największa w Europie farma fotowoltaiczna zaczęła pracę 20 kwietnia 2020 Fotowoltaika Największa w Europie farma fotowoltaiczna zaczęła pracę 20 kwietnia 2020 Przeczytaj także OZE Magazyny energii w Europie rosną zbyt wolno. 470 GWh może nie wystarczyć do 2030 roku Europejski rynek bateryjnych magazynów energii (BESS) rozwija się w rekordowym tempie i w 2025 roku przekroczył 100 GWh łącznej pojemności. Mimo to analizy wskazują, że bez zdecydowanych zmian regulacyjnych i wdrożenia wspólnego europejskiego planu rozwoju magazynów energii Unia Europejska może nie osiągnąć do 2030 roku poziomu magazynowania energii niezbędnego do zapewnienia elastyczności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. OZE 100 GWh magazynów energii od NatPower i Tesli. Europa zyska infrastrukturę BESS wartą miliardy Wielkoskalowe systemy magazynowania energii (BESS) stają się krytyczną częścią europejskiej sieci przesyłowej. Partnerstwo zawarte pomiędzy deweloperem projektów energetycznych a gigantem technologicznym z branży elektromobilności pozwala osiągnąć nową skalę operacyjną w tym sektorze. Podpisana umowa zakłada budowę magazynów o pojemności 25 GWh, z perspektywą rozszerzenia do ponad 100 GWh. Pozwoli to na unowocześnienie sieci oraz ograniczenie strat wynikających z braku elastyczności zeroemisyjnych źródeł energii. Núñez de Balboa, czyli największa farma fotowoltaiczna w Europie, ruszyła z produkcją energii. Budowa instalacji o mocy 500 MW na powierzchni około tysiąca hektarów trwała niecały rok. Inwestycję przeprowadził koncern energetyczny Iberdrola. Reklama Farma znajduje się niedaleko hiszpańskiego miasta Badajoz, w pobliżu granicy z Portugalią. Składa się na nią aż 1,4 mln paneli fotowoltaicznych, które według szacunków mają generować ponad 830 GWh energii elektrycznej rocznie. Cała inwestycja pochłonęła około 300 mln euro, a koszty pokrył Europejski Bank Inwestycyjny oraz hiszpański państwowy bank Instituto de Crédito Oficial. Prąd wygenerowany przez Núñez de Balboa ma zaspokoić potrzeby energetyczne 250 tys. osób i ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 215 tys. ton rocznie – Iberdrola podpisała długoterminowe umowy typu PPA (Power Purchase Agreements) z trzema hiszpańskimi odbiorcami: Uvesco Group, Euskaltel oraz Kutxabank. Dzięki zakupie energii pochodzącej z OZE bezpośrednio od producenta podmioty te mogą realizować własne cele dotyczące dekarbonizacji. Núñez de Balboa nie będzie jednak długo największą farma fotowoltaiczną – Iberdrola już realizuje kolejny projekt Francisco Pizarro, o mocy 590 MW. Zarówno ten, jak i kilka innych przedsięwzięć jakie obecnie przeprowadza spółka, to cześć programu transformacji energetycznej – równocześnie z inwestycjami Irbedrola wyłącza swoje elektrownie węglowe. Koncern do 2030 roku planuje ze wszystkich źródeł odnawialnych dodać aż 10 GW mocy. Źródło: green-news.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.