Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia odnawialna w uzdrowisku Lądek-Zdrój

fotowoltaika

Energia odnawialna w uzdrowisku Lądek-Zdrój

Politechnika Wrocławska i Lądek-Zdrój będą współpracować w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Na tej wspólnej inicjatywie skorzystają również studenci. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Współpraca u źródeł

W ramach inicjatywy przewidziano realizację badań oraz proces pozyskiwania funduszy na wspólne granty badawczo-wdrożeniowe. We wspólne przedsięwzięcia zaangażować mają się naukowcy z dwóch wydziałów – Mechaniczno-Energetycznego oraz Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. 

– Współpraca będzie się wiązać z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych, w tym m.in. z planami budowy farmy fotowoltaicznej w Lądku-Zdroju oraz kwestią zagospodarowania tamtejszego odwiertu geotermalnego – powiedział w rozmowie z PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Niskotemperaturowe źródło ciepła

To nie pierwsza współpraca Politechniki Wrocławskiej i Lądka-Zdroju. Pracownicy naukowi od lat prowadzą tam badania wód. Wcześniej angażowali się również w przygotowanie odwiertu służącego rozpoznaniu budowy geologicznej gminy. Według prof. Sławomira Pietrowicza z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego, dzięki odwiertowi Lądek-Zdrój może wykorzystać potencjał niskotemperaturowego źródła ciepła.

Czyste powietrze w uzdrowisku

Burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk wskazuje też na inne inwestycje w OZE oraz wykorzystanie krajowych i unijnych dotacji w drodze do budowy niezależności energetycznej. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

– Jako gmina uzdrowiskowa musimy dążyć do tego, by pozbyć się problemu niskiej emisji, smogu i nadmiernej produkcji dwutlenku węgla. […] Chcemy w pełni wykorzystać możliwości finansowania i aktualną wiedzę naukową, aby stać się zieloną nowoczesną gminą – skomentował burmistrz.

W gminie prowadzone są m.in. przygotowania do budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 1,5 MW. Będzie ona zaspokajać zapotrzebowanie energetyczne wszystkich budynków użyteczności publicznej, a także wytworzy prąd potrzebny do oświetlenia ulic miasteczka. W planach jest też budowa kolejnych ogniw fotowoltaicznych, a energia z nich ma zastąpić tę z instalacji węglowych. 

Doświadczenie dla studentów

Na współpracy uczelni z Lądkiem-Zdrój skorzystają również studenci. 

– Wspólnie z władzami gminy myślimy o uruchomieniu w Lądku-Zdroju, niedaleko odwiertu geotermalnego, Centrum Naukowo-Dydaktycznego Odnawialnych Źródeł Energii. To byłoby miejsce, do którego studenci przyjeżdżaliby, żeby przyglądać się funkcjonowaniu różnego rodzaju instalacji OZE, prowadzić naukowe projekty czy organizować różnego rodzaju seminaria – dodał prof. Pietrowicz. 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.